Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԲ) հույս ունի, որ 2013-ին նրան կհաջողվի անմիջական մասնակցություն ունենալ հայկական ընկերությունների կապիտալում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԶԵԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան:
Նրա խոսքով, այսօրվա դրությամբ ԶԵԲ գործընկերները միայն Հայաստանի առևտրային բանկերն են, որոնց 2012-ին տրամադրված միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է 79 մլն դոլար: «Մենք կցանկանայինք ֆինանսավորել Հայաստանի տնտեսության ձեռնարկությունները, բայց ցավոք սրտի «մուտքի տոմսի» բարձր արժեքը` 30 մլն դոլար, առայժմ թույլ չի տալիս գտնել մեր պահանջներին համապատասխան ռիսկերի գնահատման նախագծեր: Հույս ունենք, որ հաջորդ տարի կլինի առաջին «ծիծեռնակը» և մենք կվարկավորենք ոչ միայն բանկերը, այլ նաև կիրականացնենք ուղղակի ներդրում ընկերությունների կապիտալում»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, Ժուրբան չի նշել ընկերության անունը, որի հետ բանակցություններ են ընթանում, նշելով, որ «փողերն աճում են լռության մեջ»:
Դեկտեմբերի 11-ին «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ը և Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԲ) ստորագրել են 15 մլն դոլարի վարկային համաձայնագիր` փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման համար:

Евразийский банк развития (ЕАБР) надеется на то, что в 2013 году ему удастся принять непосредственное участие в капитале армянских компаний. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал заместитель председателя правления ЕАБР Дмитрий Журба.
По его словам, на сегодняшний день партнерами ЕАБР являются только комбанки Армении, общий объем предоставленных средств которым за 2012 год составил 79 млн долларов США. «Нам бы хотелось финансировать предприятия экономики Армении, к сожалению высокий размер «входного билета» – 30 млн долларов, пока не позволяет найти нам соответствующие нашим требованиям по оценки рисков проекты. Надеемся, что в следующем году будет первая «ласточка», и мы будем кредитовать не только банки, но и осуществлять прямое инвестирование в капитал компаний», – сказал он.
При этом Журба воздержался огласить название компании, с которой ведутся переговоры, отметив, что «деньги растут в тишине».
11 декабря ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» и Евразийский банк развития (ЕАБР) подписали кредитное соглашение на сумму в 15 млн долларов США для кредитования малого и среднего бизнеса.