ՈւԵՖԱ նախագահ Միշել Պլատինին հերթական անգամ դեմ է արտահայտվել ֆուտբոլում դարպասի գրավումը որոշող ավտոմատ համակարգի դեմ, հայտարարելով, որ ՈւԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերում GLT ներմուծելու համար պահանջվող 50 մլն եվրոն պետք է այլ կերպ ծախսել:
GLT-ն առաջին անգամ օգտագործվել է անցած հինգշաբթի օրը «Հիրոսիմայի» և «Օքլենդի» միջև աշխարհի ակումբային առաջնության խաղի ընթացքում:
ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը նույնպես սկզբից դեմ էր ֆուտբոլում GLT կիրառելուն, սակայն հուլիսին Ֆուտբոլային ասոցիացիայի միջազգային խորհուրդը հաստատել է համակարգի օգտագործումը:
ՈւԵՖԱ ղեկավարը նշել է, որ չի հետևի Բլատերի օրինակին և կպաշտպանի իր տեսակետը: «Որպեսզի մենք կարողանանք համակարգը կիրառել մեր մրցաշարերում, մեզանից կպահանջվի 5 տարվա ընթացքում ծախսել 50 մլն եվրո: Ես նախընտրում եմ այդ փողերն ուղորդել ֆուտբոլի զարգացմանը, այդ թվում` մանկապատանեկան, այլ ոչ թե տեխնոլոգիայի վրա, որը պահանջվում է տարեկան մեկ կամ երկու անգամ: Բարձր գին է գոլի համար, այնպես չէ՞»,- ասել է Պլատինին:
Պլատինին նաև նշել է, որ դարպասի հետևում մրցավարի լրացուցիչ օգնականը, «եթե նա լավ ակնոց ունենա, կկարողանա տեսնել, թե հատել է գնդակը դարպասի գիծը, թե ոչ», հաղորդում է rsport.ru-ն:

Президент УЕФА Мишель Платини в очередной раз высказался против использования в футболе автоматической системы определения взятия ворот, заявив, что 50 миллионов евро, требуемые для введения GLT на турнирах под эгидой УЕФА, следует потратить иначе.
GLT впервые была использована в официальном матче в прошлый четверг в ходе игры клубного чемпионата мира между “Хиросимой” и “Оклендом”.
Президент ФИФА Йозеф Блаттер тоже сначала возражал против применения GLT в футболе, однако в июле Международный совет футбольных ассоциаций, уполномоченный менять правила игры в футбол, утвердил использование системы.
Глава УЕФА подчеркнул, что он не последует примеру Блаттера и будет отстаивать свою точку зрения. "Чтобы мы могли применять систему в наших турнирах, нам потребуется потратить 50 миллионов евро за пять лет. Я предпочитаю отдать эти деньги на развитие футбола, в том числе детско-юношеского, а не на технологию, которая потребуется один или два раз в год. Высокая цена для гола, не так ли?" – сказал Платини.
Платини также отметил, что дополнительный помощник арбитра за воротами, "если у него будут хорошие очки, сможет увидеть, пересек мяч линию ворот или нет", передает rsport.ru.