(?)Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքներից է փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման ծրագրերի զգալի կրճատումը` ընդհուպ մինչև դրանց դադարեցումը: Ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր:
(!)Տնտեսական ճգնաժամի սրացման պայմաններում բանկերը սկսել են դադարեցնել վարկավորման ծրագրերը, այդ թվում ՓՄՁ վարկավորման ծավալները` նվազեցնելու համար վարկային պորտֆելի որակազրկման, սեփական իրացվելիության պակասորդի, ավանդատուների հանդեպ պատասխանատվության և այլնի հետ կապված ռիսկերը: Մոտ երկու տարի առաջ մենք նույնպես կանգնած էինք նման փաստի առջև: Այժմ իրավիճակը փոխվել է. ՓՄՁ վարկավորման հատվածը կրկին սկսել է զարգանալ: Մեր բանկի համար ՓՄՁ ֆինանսավորումը դա առաջնային հատված է, քանի որ փոքր և միջին բիզնեսը ցանկացած երկրի տնտեսության վերևլքն է: Վերջին երկու տարիներին բանկի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը աճել է 3,800.0 մլն-ից մինչև 7,400.0 մլն դրամ ՀՀ դրամ:
(?)Ձեր բանկը ակտիվ մասնակցություն ունի ՀՀ ԿԲ վերաֆինանսավորման ծրագրում, որի շրջանակներում համագործակցում է բազմաթիվ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Ի՞նչ արդյունքներն են կանխատեսվում 2012 թվականի ավարտին:
(!)2012 թվականին մենք կնքել ենք 10 մլն ԱՄՆ դոլարի պայմանագիր Եվրասիական Զարգացման Բանկի հետ, որի ստորագրման ժամանակ վերջինիս ղեկավարությունը վստահության հայտնեց Առէկսիմբանկի հետ համագործակցության հեռանկարներում, և կարելի է ասել` չսխալվեց: Վեց ամսվա ընթացքում Բանկը կատարել և նույնիսկ գերակատարել է պայմանագրի պայմանները` տրամադրվել է թվով 17վարկ: Նշեմ, որ ԵԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն այս պայամանգրով: 2013 թվականին ԵԱԶԲ-ն մտադիր էԱռէկսիմբանկին տրամադրել վարկային գիծ`առևտրի ֆինանսավորման զարգացման, ինչպես նաև ինչպես նաև էներգատնտեսող նախագծերի վարկավորման համար անհրաժեշտ ֆոնդերի ձեռքբերման համար: Կարծում եմ` մենք գործելու ենք վարկային սահմանաչափերի ավելացման, ինչպես նաև մեր բանկը նոր ծրագրերում ներգրավելու ուղղությամբ, որը պայմանավորված է Եվրասիական Զարգացման Բանկի ռազմավարությամբ:
(?)Ո՞ր ոլորտներն են ֆինանսավորվել:
(!)Այսօրվա դրությամբ ֆինանսավորվող ավանդական ոլորտներն են` տրանսպորտը, շինարարությունը, առևտուրը, ծառայությունները: Ուրախալի է նաև այն փաստը, որ ըստ մեր հաշվարկների վերջերս 10%-ի չափով աճել են արտադրության ոլորտների վարկավորման ծավալները: Չէ՞ որ ՓՄՁ վարկավորման ծրագրի վերջնական նպատակը դա տեղական արտադրողներին աջակցելը և տնտեսության արտադրական ոլորտի աշխուժացումն է, այդ թվում` արտահանամետ ձեռնարկությունները: Ներկայումս Բանկը վարկավորում է հանքարդյունաբերական, անասնաբուծական, գյուղատնտեսական և այլ ոլորտները: Վերջին ժամանակահատվածում դիտարկել ենք բավականին հետաքրքիր իրավիճակ, երբ առևտրով զբաղվող բանկի հաճախորդները սկսում են բազմազանեցնել իրենց բիզնեսը` վարկային ներդրումներ կատարելով արտադրության մեջ: Օրինակ, եթե ինչ-որ մեկը զբաղվում էր բանջարեղենի առուվաճառքով, ապա այժմ նա կառուցում է իր ջերմոցները կամ հաց է թխում իր սեփական արտադրամասում: Մենք միշտ ուրախ ենք ընդառաջ գնալ նման հաճախորդներին:
ՓՄՁ ֆինանսավորման հատվածի մեր գլխավոր մրցակիցն է Համաշխարհային Բանկը, որի հետ համագործակցությունը ընթանում է շատ արագ տեմպերով: Եթե 2011թ. նոյեմբերի վերջին Համաշխարհային Բանկի վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 1 մլրդ 11 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարի թվով 94 վարկ, ապա 2012թ. միևնույն ժամանակահատվածում արդեն տրամադրվել է 1 մլրդ 571 մլն ՀՀ դրամի 159 վարկ: Ինչպես տեսնում եք` աճը կազմում է մոտ 50 տոկոս:
Վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում մեր բանկը շատ է աճել, առաջին հերթին, կապիտալիզացիայի մակարդակով: Այսօր մենք ունենք առողջ վարկային պորտֆել` միաժամանակ պահպանելով ժամկետայնության և պահուստների ավելի ցածր մակարդակ ի համեմատ միջին բանկային մակարդակի հետ, որը նույնպես մեր աշխատանքի որակի կարևորագույն ցուցանիշներից է:
(?)Պատմեք բանկի 2013թ ծրագրերի մասին
(!)Բացի ԵԱԶԲ և ՀԲ համատեղ ծրագրերից, մտադիր ենք ստորագրել պայամանգիր Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) հետ` գյուղատնտեսության վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում: Խոսքը գնում է մոտ 1 մլրդ ՀՀ դրամի մասին: Թվային արտահայտությամբ 2013 թվականի ավարտին նախատեսում ենք ՓՄՁ վարկային պորտֆելը հասցնել 10,000.0 մլն ՀՀ դրամի:

(?) The global financial crisis resulted in suspension, and in some cases, significant reduction of SME funding program. How is the situation today?
(!) The banks usually toughen the loaning conditions, including those related to SME entities during the acute phase of the economic crisis, to reduce the risks linked with the deterioration of the portfolio quality, lack of their own liquidity, responsibility for the investors, etc. We went through this a couple of years ago, and it was a forced move back then. Currently the situation has changed, and the SME loaning has started to develop again. SME funding is a priority target for our bank since the small and medium enterprises are the backbone of the economy in any country. Over the past two years, our bank's credit portfolio on SME has increased from AMD 3,8 mln to AMD 7,4 mln.
(?) Your bank is actively participating in the Armenian Central Bank's refinancing program and cooperates with various international organizations in this area. Would you sum up the results of the current year?
(!) In 2012, we signed a $10mln contract with the Eurasian Development Bank (EDB). When signing the agreement, the EDB management voiced confidence in prospects of cooperation with Areximbank-Gazprombank Group and made no mistake: the bank fulfilled and even overfulfilled its commitments in 6 months; 17 loans are provided. I'd like to note that our cooperation with EBD is not limited to this contract only. In 2013, ABD plans to open a credit line for Areximbank for the development of trade funding, as well as funding for energy efficiency projects loaning. I believe we will go for expansion of the loan limit, and towards involvement of our bank into new programs linked with the strategy of EBD.
(?) Which areas were funded? (!) The fields were traditional ones, namely the transport, construction, trade and public services. We are happy to record approximately 10% growth in production crediting. This is good, because the ultimate goal of the SME loan program is to support the producers and revive the production industry, including the export-oriented enterprises. Currently our bank provides loans to the mining industry, cattle-breeding, agricultural production, etc. The situation has become quite interesting recently; the bank's clients mostly engaged in trade are starting to diversify their businesses by investing credit funds in production. For instance, people who used to trade vegetables now build their own greenhouses or bake bread in their own bakeries. We always welcome such clients and are ready to provide comprehensive support to them.
World Bank is another serious partner we actively cooperate with in the sphere of SME funding. In late November 2011, we provided 94 credits within the WB refinancing program amounting to AMD 1.11 bln in total, while a total of 159 loans worth AMD 1.57 bln were provided during the same period in 2012. We have almost 50% growth here, as you see.
Our bank has significantly developed over the past 2-3 years, first of all with regard to the capitalization level. We have a very sound credit portfolio now. At the same time, we manage to maintain the overdue loans and reserves at a lower level against the average banking figures. This is yet another key indicator of our work quality.
(?) What are the activities the bank plans to implement in 2013?
(!) In addition to joint programs with EBD and WB, we plan to sign a 1bln AMD agreement with IFAD to refinance agricultural sector. By late 2013, we plan to have SME credit portfolio worth AMD 10 bln.