(?)Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքներից է փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման ծրագրերի զգալի կրճատումը` ընդհուպ մինչև դրանց դադարեցումը: Ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր:
(!)Տնտեսական ճգնաժամի սրացման պայմաններում բանկերը սկսել են դադարեցնել վարկավորման ծրագրերը, այդ թվում ՓՄՁ վարկավորման ծավալները` նվազեցնելու համար վարկային պորտֆելի որակազրկման, սեփական իրացվելիության պակասորդի, ավանդատուների հանդեպ պատասխանատվության և այլնի հետ կապված ռիսկերը: Մոտ երկու տարի առաջ մենք նույնպես կանգնած էինք նման փաստի առջև: Այժմ իրավիճակը փոխվել է. ՓՄՁ վարկավորման հատվածը կրկին սկսել է զարգանալ: Մեր բանկի համար ՓՄՁ ֆինանսավորումը դա առաջնային հատված է, քանի որ փոքր և միջին բիզնեսը ցանկացած երկրի տնտեսության վերևլքն է: Վերջին երկու տարիներին բանկի ՓՄՁ վարկային պորտֆելը աճել է 3,800.0 մլն-ից մինչև 7,400.0 մլն դրամ ՀՀ դրամ:
(?)Ձեր բանկը ակտիվ մասնակցություն ունի ՀՀ ԿԲ վերաֆինանսավորման ծրագրում, որի շրջանակներում համագործակցում է բազմաթիվ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Ի՞նչ արդյունքներն են կանխատեսվում 2012 թվականի ավարտին:
(!)2012 թվականին մենք կնքել ենք 10 մլն ԱՄՆ դոլարի պայմանագիր Եվրասիական Զարգացման Բանկի հետ, որի ստորագրման ժամանակ վերջինիս ղեկավարությունը վստահության հայտնեց Առէկսիմբանկի հետ համագործակցության հեռանկարներում, և կարելի է ասել` չսխալվեց: Վեց ամսվա ընթացքում Բանկը կատարել և նույնիսկ գերակատարել է պայմանագրի պայմանները` տրամադրվել է թվով 17վարկ: Նշեմ, որ ԵԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն այս պայամանգրով: 2013 թվականին ԵԱԶԲ-ն մտադիր էԱռէկսիմբանկին տրամադրել վարկային գիծ`առևտրի ֆինանսավորման զարգացման, ինչպես նաև ինչպես նաև էներգատնտեսող նախագծերի վարկավորման համար անհրաժեշտ ֆոնդերի ձեռքբերման համար: Կարծում եմ` մենք գործելու ենք վարկային սահմանաչափերի ավելացման, ինչպես նաև մեր բանկը նոր ծրագրերում ներգրավելու ուղղությամբ, որը պայմանավորված է Եվրասիական Զարգացման Բանկի ռազմավարությամբ:
(?)Ո՞ր ոլորտներն են ֆինանսավորվել:
(!)Այսօրվա դրությամբ ֆինանսավորվող ավանդական ոլորտներն են` տրանսպորտը, շինարարությունը, առևտուրը, ծառայությունները: Ուրախալի է նաև այն փաստը, որ ըստ մեր հաշվարկների վերջերս 10%-ի չափով աճել են արտադրության ոլորտների վարկավորման ծավալները: Չէ՞ որ ՓՄՁ վարկավորման ծրագրի վերջնական նպատակը դա տեղական արտադրողներին աջակցելը և տնտեսության արտադրական ոլորտի աշխուժացումն է, այդ թվում` արտահանամետ ձեռնարկությունները: Ներկայումս Բանկը վարկավորում է հանքարդյունաբերական, անասնաբուծական, գյուղատնտեսական և այլ ոլորտները: Վերջին ժամանակահատվածում դիտարկել ենք բավականին հետաքրքիր իրավիճակ, երբ առևտրով զբաղվող բանկի հաճախորդները սկսում են բազմազանեցնել իրենց բիզնեսը` վարկային ներդրումներ կատարելով արտադրության մեջ: Օրինակ, եթե ինչ-որ մեկը զբաղվում էր բանջարեղենի առուվաճառքով, ապա այժմ նա կառուցում է իր ջերմոցները կամ հաց է թխում իր սեփական արտադրամասում: Մենք միշտ ուրախ ենք ընդառաջ գնալ նման հաճախորդներին:
ՓՄՁ ֆինանսավորման հատվածի մեր գլխավոր մրցակիցն է Համաշխարհային Բանկը, որի հետ համագործակցությունը ընթանում է շատ արագ տեմպերով: Եթե 2011թ. նոյեմբերի վերջին Համաշխարհային Բանկի վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 1 մլրդ 11 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր գումարի թվով 94 վարկ, ապա 2012թ. միևնույն ժամանակահատվածում արդեն տրամադրվել է 1 մլրդ 571 մլն ՀՀ դրամի 159 վարկ: Ինչպես տեսնում եք` աճը կազմում է մոտ 50 տոկոս:
Վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում մեր բանկը շատ է աճել, առաջին հերթին, կապիտալիզացիայի մակարդակով: Այսօր մենք ունենք առողջ վարկային պորտֆել` միաժամանակ պահպանելով ժամկետայնության և պահուստների ավելի ցածր մակարդակ ի համեմատ միջին բանկային մակարդակի հետ, որը նույնպես մեր աշխատանքի որակի կարևորագույն ցուցանիշներից է:
(?)Պատմեք բանկի 2013թ ծրագրերի մասին
(!)Բացի ԵԱԶԲ և ՀԲ համատեղ ծրագրերից, մտադիր ենք ստորագրել պայամանգիր Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) հետ` գյուղատնտեսության վերաֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում: Խոսքը գնում է մոտ 1 մլրդ ՀՀ դրամի մասին: Թվային արտահայտությամբ 2013 թվականի ավարտին նախատեսում ենք ՓՄՁ վարկային պորտֆելը հասցնել 10,000.0 մլն ՀՀ դրամի:

(?)Одним из последствий мирового финансового кризиса было если не прекращение, то существенное сокращение программы финансирования предприятий МСБ. Какова ситуация сегодня?
(!)Обычно на острой фазе экономического кризиса банки ужесточают условия кредитования, в том числе субъектов МСБ, чтобы снизить риски, связанные с ухудшением качества портфеля, недостатком собственной ликвидности, ответственностью перед вкладчиками и т.д. Так было и у нас пару лет назад, но на тот период это была вынужденная мера. В настоящее время ситуация изменилась в противоположную сторону, сегмент кредитования МСБ снова начал развиваться. Для нашего банка финансирование МСБ является приоритетным целевым сегментом, поскольку малый и средний бизнес – это хребет экономики любой страны. За последние два года кредитный портфель нашего банка по МСБ вырос с 3,800.0 млн до 7,400.0 млн драмов.
(?)Ваш банк активно участвует в программе рефинансирования ЦБ РА, сотрудничает в данном направлении с различными международными финансовыми организациями. С какими результатами вы подходите к окончанию 2012 года?
(!)В 2012 году мы подписали договор на сумму $10 млн с Евразийским банком развития (ЕАБР). При подписании договора руководство ЕАБР выразило уверенность в перспективах сотрудничества с «Арэксимбанком» и не ошиблось: за 6 месяцев банк выполнил и даже перевыполнил условия договора – выдано 17 кредитов. Хочу отметить, что сотрудничество банка с ЕАБР не ограничивается только подписанием данного договора. В 2013 году ЕАБР планирует открыть «Арэксимбанку» кредитную линию на развитие торгового финансирования, а также на получение фондов под кредитование энергосберегающих проектов. Думаю, мы будем двигаться в сторону расширения кредитного лимита, в сторону вовлечения нашего банка в новые программы, связанные со стратегией Евразийского банка развития.
(?)Какие сферы были профинансированы?
(!)Традиционные на сегодняшний день – транспорт, строительство, торговля, услуги населению. Не может не радовать тот факт, что в последнее время, по нашим подсчетам процентов на 10%, выросло кредитование сфер производства. И это отрадно, потому что конечная цель программы кредитования МСБ – поддержать производителей и оживить производственную сферу экономики, в том числе экспортноориентированные предприятия. Сегодня банк кредитует горнодобывающую отрасль, животноводство, производителей сельхозпродукции и др. В последнее время мы наблюдаем очень интересную ситуацию, когда клиенты банка, которые в основном занимаются торговлей, начинают диверсифицировать свой бизнес, вкладывая кредитные средства в производство. К примеру, раньше человек торговал овощами как посредник, а сейчас строит свои теплицы или выпекает хлеб на собственной пекарне. Такого рода клиентам мы всегда рады и готовы пойти навстречу в любых вопросах.
Еще одним нашим серьезным партнером в сфере финансирования МСБ является Всемирный банк, сотрудничество с которым развивается очень активно. Если на конец ноября 2011 года по программе рефинансирования Всемирного банка нами было выдано 94 кредита на общую сумму 1 млрд 11 млн драмов, то на этот же период 2012 года выдано уже 159 кредитов на общую сумму 1 млрд 571 млн драмов. Как видите, рост почти 50%.
За последние два-три года наш банк очень вырос, в первую очередь, по уровню капитализации. Сегодня у нас очень здоровый кредитный портфель. При этом, нам удается сохранять уровень просрочки и резервов на более низком по сравнению со среднебанковским уровне. И это тоже один из важнейших показателей качества нашей работы.
(?)Расскажите о планах банка на 2013 год
(!)Помимо совместных программ с ЕАБР и Всемирным банком, мы рассчитываем подписать договор с Международным фондом сельскохозяйственного развития IFAD по программе рефинансирования сельского хозяйства. Речь идет о сумме порядка 1 млрд драмов. Если же говорить о планах в цифрах, то к концу 2013 года мы планируем довести кредитный портфель МСБ до 10,000.0 млн драмов.