Օրերս հանրահայտ Sotheby’s աճուրդի տանը վաճառվել է հայկական մագաղաթե ավետարան: Ինչպես հայտնում է աճուրդի տան պաշտոնական կայքը, գիրքը թվագրվում է 1656-1658 թթ-ով և, հավանաբար պատկանում է Ջուղայի մանրանկարչության դպրոցին:
Ավետարանը բաղկացած է 265 էջից, որոնցից չորսն ամբողջովին պատկերազարդ են: Նկարազարդված է գրքի տիտղոսաթերթը, և այլ թերթեր: Պատկերների մեծ մասն արված են կարմիր թանաքով և գրչի ծայրով, առկա են ավետարանչի, արմավենու, թռչունների պատկերներ, ծաղիկներ, առյուծի 2 գլուխներ և տաճար:
Ձեռագրի գինը տատանվել է 3-5000 անգլիական ֆունտի սահմաններում, վաճառվել է 8125 ֆունտով կամ 13.086 ԱՄՆ դոլարով:

Armenian Gospel Book on vellum has recently sold for $13 086 at Sotheby’s. The manuscript dating back to 1656-1658 perhaps belonged to Julfa school of miniature painting, according to the auction website.
The 265-page illuminated manuscript is written in black ink in bolorgir script, rubrics in red, one-line initials in blue or liquid gold, larger initials in floral designs in liquid gold, pink and green. The book contains Eusebian canon-tables between trees and architectural columns supporting colored headbands flanked by portraits of the evangelists in pink brushwork, four full-page miniatures, each with a full-page miniature in purple penwork, areas of drapery and furniture infilled with color.