Դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) ներկայացնելու է համերգ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության և Բրազիլիայի Ֆեդերատիվ Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին:
Համերգի մենակատարն է լինելու բրազիլահայ կիթառահար Ժոաո Կույումջյանը:
Ծրագրում ընդգրկված են Արամ Սաթյանի «Համլետ» սիմֆոնիկ պոեմը, Բերնսթայնի «Վեսթսայդյան պատմություն»-ից սիմֆոնիկ պարերը, Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» սյուիտից երեք հատված: Սպասվում են նաև բազմաթիվ պրեմիերաներ` Անտոնիո Կարլոս Գոմեսի «Ձոն» և «Նոկտյուրն» ստեղծագործությունները, Վիլլա-Լոբոսի Կոնցերտ կիթառի և նվագախմբի համար (մենակատար Ժոաո Կույումջյան): Համերգը ղեկավարելու է դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանը:
Ժոաո Կույումջյանը Ջուլիարդի դպրոցի շրջանավարտ է, և համարվում է իր սերնդի լավագույն բրազիլացի կիթառահարներից մեկը: Նա հաղթել է Souza Lima-ի ազգային մրցույթում, ելույթ է ունեցել ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում և Կենտրոնական Ամերիկայում: Կիթառահարը համերգ է ունեցել Նյու Յորքի հռչակավոր Քարնեգի հոլում, Քենեդի և Լինքոլն կենտրոններում: Մյուս տարի Կույումջյանը կթողարկի իր անդրանիկ ձայնասկավառակը:

13 Декабрь 2012 - 09:58 AMT
14 декабря в Ереване Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) представит концерт, посвященный 20-летию установления дипломатических связей между Арменией и Бразилией.
В качестве солиста выступит бразильский гитарист армянского происхождения Жоао Куюмджян. В программу концерта включены симфоническая поэма “Гамлет” Арама Сатяна, симфонические танцы из “Вестсайдской истории” Л. Бернстайна, три отрывка из сюиты С. Прокофьева “Ромео и Джульетта”. Ожидаются также многочисленные премьеры: произведения Антонио Карлоса “Ноктюрн” и “Ода”, Концерт для гитары и оркестра Вилла-Лобоса (солист Жоао Куюмджян). Концертом будет руководить дирижер Рубен Асатрян.
Жоао Куюмджян является выпускником школы Джулиарди и считается одним из лучших бразильских гитаристов своего поколения. Он также является победителем национального конкурса “Souza Lima”, выступал в США, Европе и Центральной Америке.
Гитарист выступал в знаменитом концертном зале “Карнеги-холл” Нью-Йорка, в центрах “Кеннеди” и “Линкольн”. В будущем году Жоао Куюмджян намерен выпустить свой первый альбом.