Դեկտեմբերի 13-ին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ում տեղի ունեցավ կլոր սեղան քննարկում «Բնական գազի ջերմատվությունը և որակական հատկանիշները» թեմայով, որին մասնակցեցին ընկերության փորձագետները, գազի խոշոր սպառողները, Հայաստանի ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիաների նախագահը, սպառողների իրավունքները պաշտպանող ՀԿՆ-ների ղեկավարները, ինչպես նաև ՀԾԿՀ և Հայաստանի չափագիտության ազգային ինստիտուտի ներկայցուցիչները:
Քննարկումը նախաձեռնել էր «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն, հաշվի առնելով բնակիչների բողոքները սպառվող գազի որակի վերաբերյալ, մասնավորապես, ընկերության հասցեին մեղադրանքներ են հնչում, թե «գազին օդ է խառնվում, ճնշումը նվազեցվում է»:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, գլխավոր ինժեներ Հրանտ Թադևոսյանը նշել է պահանջները, որոնք ներկայացվում են գազին, ինչպես ցանկացած ապրանքին: Մասնավորապես, ըստ նրա, ՀՀ ներկրվող բնական գազի որակական հատկանիշները համապատասխանում են գործող միջպետական ստանդարտին՝ ԳՕՍՏ 5542-87: «Ըստ այդ ստանդարտի, 1 խմ գազի ջերմատվությունը չի կարող 7600 կիլոկալորիայից պակաս լինել: Ընկերությունում իմ ողջ աշխատանքային պրակտիկայի ընթացքում, գազի ջերմատվությունը 8000 Կկալ չի իջել, այժմ այն կազմում է 8 600 Կկալ, այն դեպքում, երբ իրանական գազի ջերմատվությունը կազմում է 8000 ± 50»,-ասել է նա:
Ավելին, այդ ցուցանիշները ստուգում է նախ ռուսական կողմը, հետո այն ստուգման է ենթարկվում Վրաստանի տարածքում գտնվող «Կարմիր կամուրջ» գազաչափիչ կայանում և հայ-վրացական սահմանին, հետո արդեն ստուգում է անցնում գազի խոշոր սպառողների՝ Հրազդանի ՋԷԿ-ի, Երևանի ՋԷԿ-ի և «Արարատցեմենտ» գործարանի անկախ լաբորատորիաներում:
Հրանտ Թադևոսյանը նշել է, որ ընկերության աշխատակիցները ցանկացած օր և ցանկացած պահի կարող են այցելել գազի սպառողներին ժամանակակից շարժական լաբորատորիայի միջոցով պարամետրերը չափելու համար, կամ էլ հիմնական գազամուղի ցանկացած հատվածում փորձաքննություն անցկացնելու համար, եթե բողոքներ ստացվեն քաղաքացիներից օգտագործվող գազի որակի մասին:
Ավելին, մասնագետը ներկայացրել է տեխնիկական փաստարկները, որոնց համաձայն, այսպես կոչված օդի օգտագործումը գազի մատակարարման համար պայթյունավտանգ է, նմանատիպ վիճակ է նաև ճնշման նվազեցման հետ կապված:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալը պարզաբանեց, որ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն վնասներ է կրում այն դեպքում, երբ գազի ջերմատվությունը 8 600 Կկալ է, ոչ թե 8000 Կկալ, քանի որ սպառողը միշտ վճարում է 8000 Կկալ ցուցանիշի դիմաց: « Մենք մտադիր ենք դիմել ՀԾԿՀ՝ քաղաքացիների և խոշոր սպառողների հանդեպ տարբեր սակագներ սահմանելու հարցով, քանի որ նրանց համար սովորական է դառնում բարձր կալորիականությամբ գազի օգտագործումը, և եթե այն նվազում է, արդեն դժգոհություն է առաջանում»,-ասել է նա:

13 Декабрь 2012 - 11:47 AMT
13 декабря в ЗАО «АрмРосгазпром» прошло круглый стол-обсуждение на тему «Теплотворность и качественные показатели природного газа», в котором приняли участие эксперты компании, независимые специалисты, крупные потребители газа, председатель Ассоциация тепличных хозяйств Армении, руководители общественных организаций по защите прав потребителей, а также представители Комиссии по регулированию общественных услуг Армении и Национального института метрологии.
Обсуждение было инициировано со стороны ЗАО «АрмРосгазпром» с учетом того, что со стороны населения стали поступать жалобы о качестве потребляемого газа, в частности, в отношении компании звучат такие обвинения, как: «в газ подмешивается воздух и снижается давление».
Заместитель генерального директора ЗАО «АрмРосгазпром», главный инженер Грант Тадевосян представил требования, предъявляемые к газу, как к любому иному товару. В частности, по его словам, качественные и количественные параметры поступающего в Армению газа соответствуют межгосударственному стандарту ГОСТ 5542-87. «Согласно этому стандарту, теплопроводность 1 кубичесокго метра газа не может быть ниже 7600 килокалорий. На протяжении всей моей рабочей практики в компании, теплопровдность газа не была ниже 8000, сейчас же она достигает 8600 килокалорий, при том что, теплопроводность иранского газа составляет 8000 ± 50», – сказал он.
Боле того, данные показатели проверяются российской стороной, затем на грузинской газозамерительной станции «Красный мост», на газозамерительной станции «Кохб», расположенной на армяно-грузинской границе, далее со стороны самой компанией и в независимых лабораториях крупных потребителей газа – Разданской ТЭС, Ереванской ТЭС и завода «Араратцемент».
В связи с этим Грант Тадевосян подчеркнул, что сотрудники компании в любой момент и любой день могут посетить потребителя газа для замера параметров с помощью современной передвижной лаборатории, либо же провести экспертизу на любом отрезке магистрального газопровода в случае, если от граждан поступят жалобы о качестве используемого газа.
Более того, специалист представил технические аргументы, согласно которым, использование так называемого воздуха при подаче газа взрывоопасно, аналогична и ситуация и с понижением давления.
Замгендиректора также пояснил, что ЗАО «АрмРосгазпром» несет убытки в случае, когда населению подается газ с теплопроводностью в 8600 килокалорий, а не 8000 килокалорий, сами же потребители всегда платят лишь за показатель в 8000 килокалорий. «Мы намерены обратиться в КРОУ для того, чтобы в отношении граждан, как и в отношении крупных потребителей применялась дифференцированная тарифная политика, поскольку они привыкают использовать высококалорийный газ и в случае снижения килокалорий высказывают свое недовольство», – сказал он.