Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատը (ԱԱՊ) պատրաստվում է «Արևելյան ներդրումներ» ծրագրի շրջանակներում միջազգային «Ներդրումային համաժողովի» անցկացմանը: Այդ մասին Երևանում դեկտեմբերի 13-ին հաղորդել է Հայաստանում «Արևելյան ներդրումներ» ծրագրի համակարգող Վլադիմիր Ամիրյանը: «Ներկա պահին մենք հավաքում ենք ներդրումային ծրագրեր, որպեսզի հետագայում ներկայացնենք դրանք ներդրողներին»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, համաժողովում նախատեսվում է 30-50 եվրոպական կազմակերպությունների մասնակցությունը: Միջոցառման շրջանակներում պլանավորվում են հայ և եվրոպացի ձեռնարկատերերի հանդիպումներ, ովքեր կկարողանան քննարկել հետագա համագործակցության հարցերը:
Հայաստանի ԱԱՊ-ն իրագործում է «Արևելյան ներդրումներ» եռամյա ծրագիրը 2011-ից Եվրահանձնաժողովի ֆինանսավորմամբ «Արևելյան գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակներում: «Արևելյան գործընկերություն» ծրագիրն ուղղված է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Բելառուսի և Ուկրաինայի հետ ԵՄ մերձեցմանը:
2012-ից ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի ԱԱՊ-ն իրագործել է «Twinning» բաղադրիչը` միջազգային համագործակցության հնարավորությունների ուսումնասիրության համար: Այդ նպատակով անցկացվել են սեմինարներ և հանդիպումներ Իսպանիայի, Հունգարիայի և Լեհաստանի ԱԱՊ ներկայացուցիչների հետ:

Торгово-Промышленной палатой Армении готовится к проведению международной «Инвестиционной конференции» в рамках программы «Восточные инвестиции» (East Invest) ЕС. Об этом 13 декабря в Ереване сообщил координатор программы «Восточные инвестиции» в Армении Владимир Амирян. «В настоящее время мы собираем инвестиционные программы, чтобы в дальнейшем представить их инвесторам», – сказал он.
По его словам в конференции планируется участие 30-50 европейских организаций. В рамках мероприятия планируются встречи армянских и европейских предпринимателей, которые смогут обсудить вопросы дальнейшего сотрудничества.
ТПП Армении реализует трехлетнюю программу «Восточные инвестиции» с 2011 года при финансировании Еврокомиссии в рамках инициативы «Восточного партнерства» для развития экономики и торговли этих стран. Программа "Восточное партнерство" нацелена на сближение ЕС с Азербайджаном, Арменией, Грузией, Молдавией, Белоруссией и Украиной.
С 2012 года в рамках программы ТПП Армении реализовало компонент «Twinning» для изучения возможностей использования международного сотрудничества. С этой целью проводились семинары и встречи с представителями ТПП Испании, Венгрии и Польши.