ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբին ստեղծման 75-ամյակի առթիվ: Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբին ստեղծման 75-ամյակի առթիվ:
Ազգային երգարվեստի երախտավորներ Թաթուլ Ալթունյանի և Արամ Տեր-Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ երգչախումբը դարձավ հայ երգի լավագույն մեկնողն ու տարածողը ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում: 1961 թվականից ի վեր երգչախմբի ղեկը ստանձնեց Կոստանդնուպոլսից հայրենիք ներգաղթած երիտասարդ դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը, ում անունը հետագայում պսակվեց բազմաթիվ դափնիներով ու պատվավոր կոչումներով: Իր բացառիկ վարպետությամբ և անսահման նվիրումով մաեստրո Չեքիջյանը նշանավորեց երգչախմբի ոսկեդարը` նրա կենսագրությունը հարստացնելով փառավոր էջերով ու հաղթանակներով:
Անգնահատելի է երգչախմբի վաստակը հատկապես հայ հոգևոր երաժշտության, Կոմիտասի, Մակար Եկմալյանի, Քրիստափոր Կարա-Մուրզայի, Արմեն Տիգրանյանի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի երգչախմբային ստեղծագործությունների կատարման և հանրահռչակման գործում: Բավական է նշել, որ հայրենիքից դուրս երգչախումբն ունեցել է 813 համերգ՝ իր արվեստի ուժով կախարդելով բազմահազար ունկնդիրների: Պատահական չէ, որ ի գնահատություն իր անցած փառավոր ուղու` 75-ամյա հոբելյանի նախաշեմին երգչախմբին շնորհվեց նաև «ազգային» պատվավոր կոչումը:
Սրտանց շնորհավորելով ստեղծման 75-ամյակի առթիվ` Հայաստանի պետական ազգային ակադեմիական երգչախմբին մաղթում եմ նորանոր հաջողություններ, անսպառ եռանդ և անխափան ստեղծագործական ընթացք»:

17 Декабрь 2012 - 09:47 AMT
Президент РА: Ованнес Чекиджян ознаменовал “золотой век” Государственного национального академического хора Армении
Президент РА Серж Саргсян направил поздравительное послание Государственному национальному академическому хору Армении в связи с его 75-летием. В послании, в частности, говорится:
“Тепло поздравляю Государственный национальный академический хор Армении с 75-летием. Под руководством выдающихся деятелей национального певческого искусства Татула Алтуняна и Арама Тер-Ованнисяна хор стал лучшим исполнителем армянской песни не только в Армении, но и во всем мире.
С 1961 года руководителем хора стал вернувшийся на родину из Константинополя молодой дирижер Ованнес Чекиджян, чье имя в дальнейшем было увенчано многочисленными лаврами и почетными званиями. Своим исключительным мастерством и безграничной преданностью маэстро Ованнес Чекиджян ознаменовал “золотой век” хора, обогатив его биографию славными страницами и победами.
Неоценимы заслуги хора в деле исполнения и распространения армянской духовной музыки, хоровых произведений Комитаса, Макара Екмаляна, Христофора Кара-Мурзы, Армена Тиграняна, Арама Хачатуряна, Арно Бабаджаняна, Александра Арутюняна. Достаточно отметить, что за пределами родины хор выступил с 813 концертами, “околдовав” силой своего искусства тысячи слушателей. Неслучайно накануне своего 75-летия хор получил почетное звание “национального”.
Сердечно поздравляя с 75-летием, желаю Государственному национальному академическому хору Армении новых успехов, безграничной энергии и плодотворной творческой деятельности”.