Սինխրոն լողի հնգակի օլիմպիական չեմպիոն Անաստասիա Դավիդովան դարձել է 2014-ի Օլիմպիադայի դեսպան:
Մարզուհուն ներկայացնելը կայացել է Կրեմլի պետական պալատում «Ռուսաստանի օլիմպիական մարզիկների պարահանդես 2012»-ի ժամանակ: Օլիմպիական մարզիկների պարահանդեսը, որի կազմակերպիչն է Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեն, նվիրվել է 2012-ի Օլիմպիական խաղերի արդյունքներին և հաջորդ խաղերին, որոնք տեղի կունենան Սոչիում 2014-ին:
Միջոցառմանը մասնակցել են ավելի քան հազար հյուրեր, այդ թվում` հայտնի ռուս մարզիկներ և մարզիչներ, ազգային սպորտային կազմակերպությունների ղեկավարներ, հասարակական գործիչներ և ԶԼՄ-ների ղեկավարներ:
«Ես շատ ուրախ եմ Սոչի 2014-ի դեսպանը դառնալու համար, չէ որ Սոչիի խաղերը Ռուսաստանում առաջին ձեմռային խաղերն են: Դրանք շատ դրական փոփոխությունների կհանգեցնեն երկրում և հենց քաղաքում, և գլխավորը, կոգեշնչեն երեխաներին և դեռասհաներին առողջ կենսակերպ վարելու համար: Որպես մարզիչ ես գիտեմ, թե որքան կարևոր է մեծացնել չեմպիոնների սերունդ, և առանց նման իրադարձությունների դա անհնար կլիներ»,- ասել է Դավիդովան:

17 Декабрь 2012 - 08:48 AMT
Пятикратная олимпийская чемпионка по синхронному плаванию Анастасия Давыдова стала послом Олимпиады-2014.
Представление спортсменки состоялось в Государственном Кремлевском дворце во время “Бала олимпийцев России – 2012”. Бал олимпийцев, организатором которого выступил Олимпийский комитет России, был посвящен итогам Олимпийских игр-2012 и следующим играм, которые пройдут в 2014 году в Сочи. На праздник приехали более тысячи гостей, в том числе выдающиеся отечественные спортсмены и тренеры, руководители национальных спортивных организаций, общественные деятели и руководители СМИ. Также на Бал олимпийцев были приглашены все российские победители и призеры игр в Лондоне.
“Я очень рада стать послом Сочи-2014, ведь игры в Сочи – это первые зимние игры в России. Они принесут много положительных перемен стране и самому городу, а главное – вдохновят детей и подростков на спортивный, здоровый образ жизни. Как тренер я знаю, как важно вырастить новое поколение чемпионов, и без таких событий, как наши игры, это было бы невозможно”, – подчеркнул Давыдова.