Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավար Մարիո Դրագին Եվրախորհրդարանի տնտեսական և արժույթային հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է, որ 2013-ին ակնկալում է տնտեսական անկման շարունակություն: Նրա խոսքով, տնտեսությունն աստիճանաբար կվերականգնվի միայն գալիք տարվա երկրորդ կեսին համաշխարհային պահանջարկի ամրապնդման, ճկուն դրամավարկային քաղաքականության և ֆինանսական շուկաներում զգալիորեն մեծ վստահության հաշվին, հաղորդում է «Ռոյթերսը»:
Դրագիի խոսքով, միասնական հսկիչ մեխանիզմը կնպաստի ողջ եվրագոտում բանկային հատվածի նկատմամբ վստահության վերականգնմանը: Այն կօգնի վերածնել միջբանկային և արտասահմանյան վարկերը, ինչը զգալի ազդեցություն կունենա իրական տնտեսության վրա:
Գնաճի մակարդակը գալիք տարի կնվազի և կկազմի 2 տոկոսից պակաս, կարծում է Եվրոպական կենտրոնական բանկի ղեկավարը:

Президент Европейского центрального банка Марио Драги на заседании экономического и валютного комитета Европарламента заявил, что ожидает продолжения экономического спада в 2013г. По его словам, постепенное восстановление экономики начнется лишь во второй половине будущего года за счет укрепления общемирового спроса, гибкой кредитно-денежной политики и значительно большей уверенности на финансовых рынках, передает Reuters.
По словам Драги, единый надзорный механизм будет способствовать восстановлению доверия к банковскому сектору во всей еврозоне. Он поможет возродить межбанковское кредитование и трансграничные кредиты, что окажет ощутимое влияние на реальную экономику. В то же время среднесрочный прогноз деловой активности остается сложным.
Драги отметил, что единый финансовый и банковский надзор не повлияет на главную задачу ЕЦБ – сохранение ценовой стабильности. Уровень инфляции в будущем году снизится и составит немногим менее 2%, считает глава Европейского ЦБ.