ՖԻՖԱ-ն ցմահ ազատել է պաշտոնից Ֆուտբոլի ասիական կոնֆեդերացիայի նախագահ Քաթարից Մոհամմեդ բեն Համամին: Նա զրկվել է նաև ՖԻՖԱ-ի գործկոմի անդամի պաշտոնից:
2011-ի հուլիսին ՖՒՖԱ-ի էթիկայի հանձնաժողովը ցմահ որակազրկել է Համամին, բայց Լոզանում Սպորտային միջնորդական դատարանը 2012-ի հուլիսին չեղյալ էր հայտարարել այդ որոշումը:
ՖԻՖԱ-ն ավելի ուշ բեն Համամի նկատմամբ ևս մեկ գործ է բացել: Դեկտեմբերին հայտնվել են տեղեկություններ, որ ՖԻՖԱ-ի տնօրինության տակ նոր ապացույցներ կան կոռուպցիային բեն Համամի առնչության մասին, և նա մտադիր է կրկին հասնել ցմահ որակազրկման:
Ցմահ որակազրկման մասին որոշումն ընդունվել է Մայքլ Գարսիայի ամփոփիչ զեկույցի հիման վրա, որը գլխավորում է ՖԻՖԱ-ի էթիկայի հարցերով հանձնաժողովի քննչական պալատը: Նրա զեկույցում ասվում է, որ բեն Համամն այդ ժամանակ եղել է ՖԻՖԱ-ի գործադիր կոմիտեի անդամ և Ֆուտբոլի ասիական կոնֆեդերացիայի նախագահ, բազմիցս խախատել է կազմակերպության էթիկական նորմերը: Մասնավորապես, նա մեղադրվում է նրանում, որ 2011-ի մայիսին իր օգտին ձայներ է գնել ՖԻՖԱ-ի նախագահի ընտրությունների ժամանակ:

ФИФА снова пожизненно отстранила от дел президента Азиатской конфедерации футбола Мохаммеда бен Хаммама из Катара. Он лишился также должности члена исполкома ФИФА.
В июле 2011 года комитет ФИФА по этике пожизненно дисквалифицировал бен Хаммама, но Спортивный арбитражный суд в Лозанне в июле 2012 года отменил это решение.
Позже ФИФА открыла в отношении бен Хаммама еще одно дело. В декабре появились сведения, что в распоряжении ФИФА оказались новые доказательства причастности бен Хаммама к коррупции, и она намерена вновь добиваться его пожизненной дисквалификации.
Решение о пожизненной дисквалификации было принято на основе итогового доклада Майкла Гарсии, который возглавляет следственную палату комитета ФИФА по этике. В его докладе говорится, что бен Хаммам в то время как был членом исполкома ФИФА и президентом Азиатской конфедерации футбола, неоднократно нарушал этические нормы организации. В частности, он обвиняется в том, что в мае 2011 года покупал голоса в свою пользу во время выборов президента ФИФА.