«Հայաստանի Հանրապետությունը դարձել է մերձավոր արտերկրի առաջին երկրներից մեկը, որտեղ «Ռոստելեկոմը» սկսել է ծառայություններ տրամադրել սեփական ապրանքանիշի ներքո»,- դեկտեմբերի 18-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռուսական ընկերության փոխնախագահ Նաում Մարդերը` նվիրված Հայաստանի հեռահաղորդակցական շուկա «Ռոստելեկոմի» մուտք գործելուն: Նրա խոսքով, աշխատանքի նոր ձևը կտա «սիներգետիկ արդյունք» և օգկատար կլինի Հայաստանի բնակչությանը ու համագործակցության լավ օրինակ կծառայի:
ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ն՝ որպես «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկություն, ՀՀ-ում սկսում է մատուցել հեռահաղորդակցության ծառայություներ «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո:
Հանդիսանալով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար օպերատորներից մեկը՝ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ն սկսում է մատուցել ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետ հասանելիության, շուտով նաև ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայություններ ֆիզիկական անձանց համար:
Իր հերթին, ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարմազյանը հաղորդել է, որ բոլոր ծառայությունները կտրամադրվեն «Ռոստելեկոմի» միասնական ապրանքանիշի ներքո, իսկ 2012-ին հայկական շուկայում ներդրումները կկազմեն ավելի քան 10 մլն դոլար, իսկ 2013-ին պլանավորվում է ներդնել շուրջ 12 մլն դոլար: Դա թույլ կտա ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ-ին իրագործել հավակնոտ պլաններ և իր տեղը զբաղեցնել մանրածախ հատվածում` ծածկելով Հայաստանի գրեթե ողջ քաղաքները:
ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ընկերության ցանցն ամբողջությամբ հիմնված է օպտիկա-մանրաթելային մալուխի վրա՝ ծածկելով ՀՀ տարածքի 80%-ն ու տարածվելով ավելի քան 2500 կմ: Այն միացված է տարածաշրջանի հիմնական մագիստրալային ցանցերի և տրաֆիկի փոխանակման խոշորագույն հանգույցների, ինչպես նաև Իրանի և Վրաստանի հետ միջազգային կապուղիների միջոցով:
Ընկերության կորպորատիվ հաճախորդների ցանկում են խոշորագույն ձեռնարկություններ ու բանկեր, ՀՀ կառավարությունը և պետական մարմինները, հեռահաղորդակցության ընկերությունները և միջազգային կազմակերպությունները: Ընկերության ցանցը հիմնված է օպտիկա-մանրաթելային մալուխի վրա և կառուցված է գերժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս լիովին բավարարել ժամանակակից բիզնեսի կարիքները, և տարածված է ՀՀ ողջ տարածքով՝ ապահովելով ծառայությունների հասանելիությունը ավելի քան 47 քաղաքներում:

«Республика Армения стала первой из стран ближнего зарубежья, в которой «Ростелеком» начал предоставлять услуги под собственным брендом», – заявил вице-президент российской компании Наум Мардер 18 декабря на пресс-конференции в Ереване, приуроченной к выходу «Ростелекома» на телекоммуникационный рынок Армении. По его словам, новая форма работы даст «синергетический эффект» и будет полезной населению Армении и послужит хорошим примером сотрудничества.
Армянская дочерняя компания ОАО «Ростелеком» – ЗАО GNC-ALFA начала продвижение и продажу услуг связи на территории Армении под брендом «Ростелекома».
GNC-ALFA, один из крупнейших телекоммуникационных операторов Армении, уже открыла первый офис продажи фиксированной телефонии, широкополосного доступа в Интернет в городе Абовян, а несколько позже начнет продажи Интерактивного ТВ для частных пользователей.
В свою очередь генеральный директор GNC-ALFA Айк Фарамазян сообщил, что все услуги будут предоставляться под брендом «Ростелекома», а инвестиции в расширение географии присутствия компании на армянском рынке в 2012 году составили более 10 млн долларов, а в 2013 году планируется инвестировать порядка 12 млн долларов.
Это позволит GNC-ALFA реализовать амбициозные планы и занять свою нишу в розничном сегменте, покрыв практически все города Армении.
GNC-ALFA оперирует современной волоконно-оптической магистралью, покрывающей 80% территории Республики Армения и имеющей протяженность более 2500 км.
Корпоративными клиентами компании GNC-ALFA являются крупнейшие корпорации и банки, правительство и государственные учреждения РА, телекоммуникационные операторы и международные организации. Услуги компании доступны в 47 городах.