Դեկտեմբերի սկզբին ՌԴ սպորտի նախարար Վիտալի Մուտկոն հայտարարել է, որ կա մարզադաշտի վերակառուցման երկու տարբերակ մինչև 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը: Առաջին տարբերակը ենթադրել է պատերի պահպանում`ամբողջությամբ քանդելով ներքին կառույցները, երկրորդ տարբերակով նախատեսվել է «Լուժնիկին» քանդել և կառուցել նոր մարզադաշտ: Այդ ժամանակ Մուտկոն հայտարարել է, որ վերակառուցման տարբերակը կընտրեն Մոսկվայի իշխանությունները:
Սոբյանինը հայտարարել է, որ 2013-ի օգոստոսին կայանալիք թեթև ատլետիկայի աշխարհի առաջնությունից հետո «Լուժնիկին» կքանդվի և դրա փոխարեն կկառուցվի նոր մարզադաշտ: Նոր մարզադաշտում կտեղավորվի ավելի քան 80 հազար հանդիսատես, ինչը մի քանի հազարով ավելի է «Լուժնիկիի» ներկա տարողությունից:
Մոսկվայի քաղաքապետը պատմել է, որ նոր մարզադաշտը կհամապատասխանի ֆուտբոլային մարզադաշտերի վերաբերյալ ՖԻՖԱ-ի բոլոր պահանջներին: Նոր մարզադաշտում տեղի կունենա 2018-ի ԱԱ-ի կիսաեզրափակիչներից մեկը և եզրափակիչը, հաղորդում է lenta.ru-ն:

19 Декабрь 2012 - 07:03 AMT
Мэр Москвы Сергей Собянин подтвердил информацию о том, что стадион "Лужники" будет полностью снесен и на его месте появится новая арена.
В начале декабря министр спорта РФ Виталий Мутко заявил, что есть два варианта реконструкции стадиона к чемпионату мира по футболу 2018 года. Первый вариант предполагал сохранение стен при полном сносе внутренних конструкций, по второму варианту планировался полный снос "Лужников" и стройка новой арены. Тогда же Мутко заявил, что выбирать вариант реконструкции будет власти Москвы.
Собянин заявил, что после чемпионата мира по легкой атлетике в августе 2013 года, "Лужники" будут снесены и на их месте построят новый стадион. Новая арена будет вмещать чуть более 80 тысяч зрителей, что на несколько тысяч превысит нынешнюю вместимость "Лужников".
Мэр Москвы рассказал, что новый стадион будет соответствовать всем требованиям ФИФА к футбольным аренам, например, по наклону трибун. На новой арене пройдет один из полуфиналов и финал ЧМ-2018, передает lenta.ru.