Լոռու մարզի Օձուն գյուղի VI դարի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներն ընթանում են ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հովհաննես Իմաստասեր Կաթողիկոս Օձնեցի» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանուշ Շերմազանյանը:
Նրա խոսքով` աշխատանքները սկսվել են պլանավորվածից մի քանի ամիս ուշ, սակայն այս տարվա նախատեսված աշխատանքներն արված են: Հանվել են գմբեթի ծածկասալերը և պատվել կավով: Բացվել է գմփեթարդը, երկաթե ամրանների փոխարեն, 4 շերտեր ամրակայվել են ապակե կտորներով:
Բացի դրանից, ամրակայվել է եկեղեցուց ոչ հեռու գտնվող կոթողի ճակատային հատվածը:
Եկեղեցու վերականգնման համար հայ մասնագեների հետ աշխատում են իտալացի ռեստավրատորները, ովքեր օգնում են տեխնոլոգիաների կիրառման և նյութերի տրամադրման հարցում:
Անընդատ ուսումնասիրվում են նաև եկեղեցու ճաքերը, և տվյալներն ուղարկվում են Իտալիա:
Մյուս տարվա սկզբին կսկսվեն նախապատրաստական աշխատանքներ, և ապրիլից կսկսվի ռեստավրացիայի երկրորդ փուլը:

Восстановление монастыря Пресвятой Богородицы Марии VI века в селе Одзун Лорийской области проходит, согласно запланированному графику. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал исполнительный директор фонда “Ованнес Имастасер Католикос Одзнеци” Вануш Шермазанян.
По его словам, реставрационные работы начались на несколько месяцев позже намеченного, однако работа, запланированная на этот год, завершена.
Для восстановления монастыря с армянскими специалистами сотрудничают итальянские реставраторы, которые помогают в вопросе использованив новых технологий и предоставления необходимого материала. Исследуются трещины на стенах монастыря, данные отправляются в Италию.
В начале будущего года начнутся подготовительные работы, и в апреле стартует второй реставрационный этап. Напомним, что работу планируется реализовать в течение 3-3,5 лет.