«Արմավիա» ավիաընկերության սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը հայտարարել է, որ պարտք չէ «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ՓԲԸ-ին Sukhoi SuperJet 100 ինքնաթիռի համար:
«Ինքնաթիռի արժեքը կազմել է 20 մլն դոլար, մենք վճարել ենք 16 մլն դոլար, մնացել է 4 մլն դոլար, բայց հետո մենք վերադարձրել ենք ինքնաթիռը: Այսպիսով, մենք տեխնիկական սպասարկման համար ոչինչ պարտք չենք, նրանք կարծում են, որ մենք պարտք ենք ևս 1 մլն դոլար նրա hամար, որպեսզի ազատենք ինքնաթիռը գրավից»,- ասել է նա լրագրողներին, նշելով, որ դա պետք է անի հենց «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռները» (ՍՔԻ):
Օգոստոսին ՍՔԻ-ն հայտարարել է, որ «Արմավիան» չի վճարել առաջին շահագործված ինքնաթիռի համար շուրջ 4 մլն դոլար: Ռուսական ընկերությունում նշել են, որ «Արմավիան» չի կարող վերադարձնել ինքնաթիռը, քանի որ այն գրավադրված է հայկական բանկերից մեկում և եթե նրանք հրաժարվեն ինքնաթիռից, ապա պետք է հանեն այն գրավից:
Բաղդասարովը նշել է, որ եթե արտադրողն ինքնաթիռի գնորդ ունենար, ապա ՍՔԻ-ն վաղուց կհաներ այն գրավից: «Նրանք չեն կարող այն վաճառել, եթե կարողանային, ապա կհանեին գրավից: Բանն այն է, որ հաջորդ ինքնաթիռները որակով ավելի լավն են առաջինից»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, ընկերությունը ծախսեր է կատարել տեխնիկական պատճառներով ինքնաթիռի հաճախակի խափանումների հետ կապված, և դա է եղել պատճառներից մեկը, որ «Արմավիան» հրաժարվել է պատվիրված երկու օդանավերից:
«Օրինակ, եթե ինչ-որ բան փչանում է, մենք թռիչքներ չենք իրականացնում, ինքնաթիռը նոր է, պետք է ինչ-որ բան փոխհատուցել, չէ որ մենք մեղավոր չենք, որ այն փչանում է: Ինքնաթիռը լավն է, բայց նրան ժամանակ է պետք»,- ասել է Բաղդասարովը:
Նա հիշեցրել է, որ ընկերությունն արդեն վաղուց չի շահագործում SSJ-100-ը և այն գտնվում է ՍՔԻ-ի մոտ: Բաղդասարովը նաև հավելել է, որ նա չի վերցնի ինքնաթիռները: «Արմավիան» պատվիրել է երկու SSJ-100 ինքնաթիռ, բայց երկրորդն այդպես էլ չի առաքվել ավիաընկերությանը, հաղորդում է ՊՐԱՅՄ գործակալությունը:

19 Декабрь 2012 - 09:03 AMT
Владелец армянской авиакомпании "Армавиа" Михаил Багдасаров заявляет об отсутствии долга перед ЗАО "Гражданские самолеты Сухого" (ГСС) за самолет Sukhoi SuperJet 100.
"Самолет стоил 20 миллионов долларов, мы заплатили сразу 16 миллионов долларов, оставалось 4 миллиона долларов, но потом мы самолет вернули. Таким образом, мы за техобслуживание ничего не должны, они считают, что мы еще должны 1 миллион для того, чтобы освободили самолет от обременения", – сказал он журналистам, отметив, что самолет с обременения должны снимать сами ГСС.
В августе в ГСС заявляли, что "Армавиа" не выплатила за первый эксплуатируемый самолет порядка 4 миллионов долларов. В российской компании отмечали, что "Армавиа" не может вернуть самолет, так как самолет находится под обременением у одного из армянских банков и если они откажутся от самолета, то они должны снять с него обременение.
Багдасаров отметил, что если бы у производителя был покупатель на самолет, то ГСС давно бы уже сами сняли его с обременения.
"Они его не могут продать, если бы они могли, то сняли бы с обременения. Дело в том, что следующие самолеты по качеству лучше, чем этот первый самолет", – добавил он.
По его словам, компания несла затраты из-за частых простоев самолета по техническим причинам и это стало одной из причин почему "Армавиа" отказалась от двух заказанных воздушных судов.
"Например, если что-то ломается, мы не летаем, самолет новый, надо же что-то компенсировать, мы же не виноваты, что он ломается. Самолет хороший, но ему нужно время", – пояснил Багдасаров.
Он напомнил, что компания уже давно не эксплуатирует SSJ-100, а сам самолет находится у ГСС. Багдасаров также добавил, что забирать самолеты он не будет. Всего "Армавиа" заказала два самолета SSJ-100, но второй самолет так и не был поставлен авиакомпании, передает агентство ПРАЙМ.