Դեկտեմբերի 21-ին` ժամը 19:30-ին, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա «ՉուխաջյանՖԵՍՏ» Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը և գալա համերգը: Գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հանդիսատեսին կներկայացնի ժամանակակից կոմպոզիտորներ Արթուր Ահարոնյանի, Էդուարդ Բաղդասարյանի, Արմեն Սմբատյանի, Գարեգին Գրիգորյանի և Ջիվան Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործություններից: Երեկոյի ընթացքում դիրիժորական վահանակի մոտ կլինի նաև Հայկ Դավթյանը: Համերգի մենակատարներն են ջութակահարներ Հայկ Դավթյանը և Ռազմիկ Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնն անցկացվում է 2010-ից` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) և Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը, հաղորդում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Այսուհետ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի բոլոր համերգների յուրաքանչյուր գնված տոմսի հասույթի 10%-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրի´ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների կյանքի փրկությանը:

21 декабря в 19:30 часов в ереванском концертном зале “Арам Хачатурян” состоится тожественная церемония закрытия Фестиваля армянского композиторского искусства “ЧухаджянФЕСТ”, а также гала-концерт. Под руководством художественного руководителя и главного дирижера Государственный молодежный оркестр Армении представит произведения современных композиторов Артура Агароняна, Эдуарда Багдасаряна, Армена Смбатяна, Гарегина Григоряна и Дживана Тер-Тадевосяна. В течение вечера за дирижерским пультом будет стоять и Айк Давтян. Солисты концерта – скрипачи Айк Давтян и Размик Ованнисян.
Отметим, что Фестиваль армянского композиторского искусства проводится с 2010 года при поддержке президента Армении Сержа Саргсяна. Организаторы мероприятия – Министерство культуры РА, усилиями Государственного молодежного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) и Союза композиторов и музыкантов РА, сообщают в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении.