Հաղթանակ տանելով Համաշխարհային ինտելեկտուալ խաղերի կույր շախմատի մրցաշարում՝ Լևոն Արոնյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ մրցաշարը հետաքրքիր էր: «Առաջին մի քանի օրերին ես պայքարում էի քնի պակասի դեմ, ինչը կապված էր տարբեր ժամային գոտիների հետ, սակայն հետո ես վերականգնվեցի և հաղթեցի իմ սիրած մրցաձևում՝ կույր շախմատում»,-գրել է գրոսմայստերը:
Արոնյանը նաև խոստովանել է, որ իր համար շատ հաճելի էր ներկա գտնվել Չինաստանում Հայաստանի դեսպանտանը կազմակերպված միջոցառմանը, որին ներկա էր նաև Շառլ Ազնավուրը: «Յուրաքանչյուր հայի համար Ազնավուրը սուրբ է և նրան հանդիպելը մեծ փորձառություն հանդիսացավ ինձ համար: Ես մի քիչ ամաչեցի խնդրել նրան, որ ինձ հետ լուսանկարվի, սակայն ես խմբային լուսանկար ունեմ նրա հետ: Երեկոն հիանալի մթնոլորտում անցավ»:
Շախմատիստը խոստովանեց, որ Նոր տարին դիմավորելու է Ֆիլիպիններում, իսկ հետո հանդես կգա Վեյկ ան Զեեի մրցաշարում, որը կանցնի հունվարի 11-17 Հոլանդիայում: Նա շնորհավորել է բոլորին Ամանորի կապակցությամբ և լավ տոներ մաղթել բոլորին:

“On the first couple of days I was fighting with the lack of sleep due to the jet lag (I came straight from the London Classics), but then I recovered and won my favorite – the blindfold event!,” the player wrote on his Facebook page.
“Another great and surprising thing happened here in Beijing! On the day of the opening of the Mind Games I have received a call from the Armenian Ambassador to China, Mr. Armen Sargsyan inviting me to be present at the embassy during Charles Aznavour’s visit.
For every Armenian Mr. Aznavour is like a saint, and it was a great experience to meet him. I was a bit shy to ask him to take a photo with me, but someone took a group photo, so I have a proof!,” the post read.
Aronian further wrote about his plans to spend the New Year in the Philippines, and then participate in Wijk Aan Zee 2013.