Հաղթանակ տանելով Համաշխարհային ինտելեկտուալ խաղերի կույր շախմատի մրցաշարում՝ Լևոն Արոնյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ մրցաշարը հետաքրքիր էր: «Առաջին մի քանի օրերին ես պայքարում էի քնի պակասի դեմ, ինչը կապված էր տարբեր ժամային գոտիների հետ, սակայն հետո ես վերականգնվեցի և հաղթեցի իմ սիրած մրցաձևում՝ կույր շախմատում»,-գրել է գրոսմայստերը:
Արոնյանը նաև խոստովանել է, որ իր համար շատ հաճելի էր ներկա գտնվել Չինաստանում Հայաստանի դեսպանտանը կազմակերպված միջոցառմանը, որին ներկա էր նաև Շառլ Ազնավուրը: «Յուրաքանչյուր հայի համար Ազնավուրը սուրբ է և նրան հանդիպելը մեծ փորձառություն հանդիսացավ ինձ համար: Ես մի քիչ ամաչեցի խնդրել նրան, որ ինձ հետ լուսանկարվի, սակայն ես խմբային լուսանկար ունեմ նրա հետ: Երեկոն հիանալի մթնոլորտում անցավ»:
Շախմատիստը խոստովանեց, որ Նոր տարին դիմավորելու է Ֆիլիպիններում, իսկ հետո հանդես կգա Վեյկ ան Զեեի մրցաշարում, որը կանցնի հունվարի 11-17 Հոլանդիայում: Նա շնորհավորել է բոլորին Ամանորի կապակցությամբ և լավ տոներ մաղթել բոլորին:

После победы на Всемирных интеллектуальных играх по шахматам вслепую армянский гроссмейстер Левон Аронян в своей странице в Facebook написал, что турнир получился интересным. “Первые пару дней я боролся с недостатком сна из-за разницы часовых поясов, но потом я восстановился и выиграл мой любимый вид шахмат -вслепую”,- написал шахматист.
Аронян так же признался, что для него было очень приятно находиться на мероприятие в посольстве Армении в Китае, на котором присутствовал известный армянский шансонье Шарль Азнавур: “Для каждого армянина Азнавур святой, и встретиться с ним было большим опытом для меня. Я был немного застенчив, чтобы попросить его сфотографироваться со мной, но у меня есть групповое фото с ним. Вечер прошел в отличной атмосфере”.
Шахматист отметил, что Новый год встретит на Филиппинах, а затем выступит на турнире в Вейк-ан-Зеe, который пройдет 11-17 января в Голландии. Он поздравил всех с Новым годом и пожелал хороших праздников.