2012-ի 4-րդ եռամսյակում տնտեսական ակտիվության ինդեքսը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատությամբ աճել է (107.1%)` պայմանավորված բոլոր ճյուղերի գնահատականներով՝ բացառությամբ արդյունաբերության: Համաձայն ՀՀ ԿԲ մամուլի հաղորդագրության, ակտիվության ամենամեծ ցուցանիշը գրանցվել է շինարարության ոլորտում (113.3%)`, որտեղ ՏԱԻ աճը պայմանավորված է սպասման ենթաինդեքսի արժեքով: Աճել են ՏԱԻ թե՛ նախորդ եռամսյակի, թե՛ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ սպասման ենթաինդեքսները (համապատասխանաբար՝ 109.0% և 111.3%)՝ պայմանավորված բոլոր ոլորտներով՝ բացառությամբ արդյունաբերության:
2012-ի 4-րդ եռամսյակում գործարար միջավայրի ինդեքսը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատությամբ փոքր-ինչ նվազել է` կազմելով 98.3%՝ պայմանավորված հատկապես շինարարության և ծառայությունների ոլորտների գնահատականներով: Միջավայրի բարելավում է նկատվել առևտրի ոլորտում (101.9%), ընդ որում այն ուղեկցվել է տնտեսական ակտիվության աճով (110.9%): Նվազել են ԳՄԻ թե՛ փաստացի, թե՛ սպասման ենթաինդեքսները (97.6% և 98.8%,): Սպառողների վսատահությունը 2012թ. չորրորդ եռամսյակում ցուցաբերել է աճի միտում՝ նախորդ տարվա նույն եռամսյակի նկատմամբ աճելով 0.2%: Սպառողների վստահության աճը պայմանավորվել է ապագա պայմանների նկատմամբ սպառողների սպասումների 1.3% աճով: Ընթացիկ պայմանների ենթաինդեքսը նվազել է 1.1%:
Նախորդ եռամսյակի նկատմամբ սպառողների վստահության ինդեքսը նվազել է 4.6%-ով՝ պայմանավորված ընթացիկ պայմանների ինդեքսի 3.0% և ապագա պայմանների ինդեքսի 5.9% նվազումներով:

19 Декабрь 2012 - 14:03 AMT
В четвертом квартале 2012 года по сравнению с прошлым годом армянские потребители стали доверять бизнесу на 0,2% больше
В четвертом квартале 2012 года индекс экономической активности в Армении по сравнению с аналогичным периодом 2011 года увеличился, составив 107,1%. Согласно сообщению пресс-службы Центрального банка Армении, рост экономической активности был обусловлен ростом всех отраслей экономики за исключением промышленности. При этом самый большой рост был зафиксирован в сфере строительства – 113.3%.
В четвертом квартале 2012 года индекс бизнес-среды в Армении по сравнению с аналогичным периодом 2011 года сократился и составил 98,3%, что обусловлено оценками сферы строительства и услуг. «Улучшение среды было отмечено в сфере торговли (101,9%)», – говорится в сообщении ЦБ РА.
Что касается индекса доверия потребителей, то в четвертом квартале 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года он повысился на 0,2%. Рост доверия потребителей обусловлен ожиданиям потребителей в отношении дальнейших условий на 1,3%. Одновременно, по сравнению с прошлым кварталом текущего года индекс доверия потребителей сократился на 4,6%.