Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ կառավարության հերթական նիստում Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հաշվետվություն է ներկայացրել նախարարության աշխատանքի մասին 2012թ. 9 ամսվա ընթացքում, համեմատական ացկացնելով 2011թ. նույն ժամանակահատվածի հետ և ներկայացնելով ոլորտի հեռանկարները:
Ըստ նախարարի, պետկառույցի վարույթում գտնվող ոչ առևտրային հաստատություններից ստացված եկամուտը մշակույթի ոլորտում ծառայությունների տրամադրման արդյունքում ավելացել է 55,5 մլն դրամով կամ 11,2 տոկոսով: Ըստ նրա, այլ եկամուտների ծավալն աճել է 17,5 մլն դրամով կամ 15,1 տոկոսով: «Այդպիսով, ընդհանուր եկամուտները ծառայությունների տրամադրումից մշակույթի ոլորտում 2012թ. 9 ամսում 2011թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են մոտ 73 մլն դրամով կամ 11,9 տոկոսով»,-ասել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով ակնկալվում է ընդհանուր եկամուտի աճ 338 800 դրամով, իսկ տարեկան կատարողականի ցուցանիշը կգերակատարվի 15,45 տոկոսով:
2012թ. 9 ամիսների տվյալնելով ոլորտում աշխատում է 5 765 մարդ՝ 2011թ. նույն ժամանակահատվածի 5 649 ցուցանիշի դիմաց: Միջին աշխատավարձը հաշվետու շրջանում կազմել է 64 579 դրամ 2011թ. նույն ժամանակահատվածի 64 525 դրամի դիմաց:
Ինչ վերաբերում է հարկային մուտքերին, ապա ըստ ծրագրի, դրանք պետք է կազմեն՝ եկամտահարկի գծով՝ շուրջ 298 մլն դրամ, շահութահարկի գծով՝ 27 մլն դրամ, ԱԱՀ՝ 87 մլն դրամ, պարտադիր սոցվճարումների գծով՝ շուրջ 997 մլն դրամ:

20 Декабрь 2012 - 08:05 AMT
На очередном заседании правительства Армении 20 декабря министр культуры Армении Асмик Погосян представила отчет о деятельности госструктуры за 9 месяцев 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года и перспективы развития сферы по поручению главы правительства.
Как сообщила министр, доходы от деятельности находящихся в ведении госструктуры некоммерческих учреждений от предоставления услуг в сфере культуры увеличились на 55,5 млн драмов или на 11,2 процентов. Объем иных доходов, по ее словам, увеличился на 17, 5 млн драмов или на 15,1 процентов. “Таким образом, общие доходы от предоставления услуг в сфере культуры по итогам 9 месяцев 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 увеличились на более чем 73 млн драмов 11,9 процентов”, – сообщила она.
В связи с этим она добавила, что по итогам четвертого квартала ожидается увеличение общих доходов на 338 800 драмов, а годовой показатель выполняемости программы будет перевыполнен на 15,45 процентов.
По данным за 9 месяцев 2012 года в сфере зафиксирована средняя численность работников в 5765 человек по сравнению с показателем в 5649 за аналогичный период 2011 года. При этом средняя зарплата за отчетный период составила 64 579 драмов против 64 525 драмов за 9 месяцев 2011 года.
Что же касается налоговых поступлений, то по программе они должны составить: по линии подоходного налога – порядка 298 млн драмов, налога на прибыль – более 27 млн драмов, НДС – более 87 млн драмов, а по линии обязательных соцвыплат – более 997 млн драмов.
Среди приоритетов деятельности сферы культуры Асмик Пгосян выделила внедрение использования электронных билетов, развитие культурной промышленности и иные.