«Դպրոցական ֆիլհարմոնիա» ծրագիրը 2013 թ-ից կընդգրկի նաև Հայաստանի մարզերը: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը:
Փոխնախարարի խոսքով` այն իրականացվել է միայն Երևանում, և դժվար էր ներգրավել մարզերի երեխաներին, դրա համար էլ կայացվել է նման որոշում:
«Դպրոցական ֆիլհարմոնիա» ծրագիրն ունի ոչ միայն համերգային բնույթ: Երեխաներին ներկայացվում են երաժշտական գործիքները, համերգավարը պատմում է գգործառույթների մասին, երեխաները փորձում են նվագել:
Այն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության 2012 թ. նոյեմբերի 15-ի նիստում հավանության արժանացած մանուկների և պատանիների գեղարվեստական կրթության և գեղագիտական դաստիարակության 2013-2015 թվականների ծրագրում:

21 Декабрь 2012 - 14:56 AMT
В программу “Школьная филармония” с 2013 года будут включены и области Армении. Об этом 21 декабря сообщил во время пресс-конференции заместитель министра культуры РА Артур Погосян.
По словам замминистра, до сих пор программа была реализована только в Ереване, и сложно было вовлечь в нее детей из других областей, поэтому было принято данное решение. Программа “Школьная филармония” – это не только концертные выступления.
Ученикам представляются музыкальные инструменты, концертмейстер рассказывает детям об их функциях, дети пытаются сыграть.
Она включена в программу правительства РА 2013-2015 гг. по образованию и эстетическому воспитанию детей и юношества.