Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, ում գլխավորությամբ Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում հայ բռնցքամարտիկները նվաճեցին երեք մեդալ (Կորյուն Սողոմոնյան` ոսկե, Արամ Ավագյան` արծաթե և Նարեկ Աբգարյան` բրոնզե), նշեց, որ առաջնությունն աչքի է ընկել մրցավարական բարձր մակարդակով:
«Ես այսքան ժամանակ բռնցքամարտի մեջ եմ, բայց վերջին 10-15 տարիներում նման լավ մրցավարություն չէի տեսել: Շատ լավ էին աշխատում մրցավարները, և «չէին խանգարում» և ոչ մի մարզիկի»,- նշեց Աղամալյանը:
Ըստ նրա, այդ Եվրոպայի առաջնության մասնակիցների 90% կազմում է ազգային թիմի կորիզը, սակայն պետք է դեռ շատ աշխատել ու ապացուցեն իրենց տեղը հավաքականում:
«Հունվարին կայանալու է Հայաստանի առաջնությունը, որից հետո թիմի մի մասը ելույթ կունենա Բուլղարիայի, մյուս կեսն էլ Չեխիայի միջազգային մրցաշարերում: Ապա արդեն ելույթ կունենանք Եվրոպայի առաջնությանը»,- ավելացրեց մարզիչը:

Главный тренер национальной сборной Армении по боксу Карен Агамалян, под руководством которого армянские спортсмены на чемпионате Европы по боксу до 23 лет завоевали три медали (Корюн Согомонян – золото, Арам Авакян – серебро и Нарек Абгарян – бронза), отметил, что чемпионат отличился высоким уровнем судейства.
“Я столько лет в данном виде спорта, однако, в течение последних 10-15 лет не видел подобного блестящего судейства. Судьи работали прекрасно, они “не мешали” спортсменам”, – отметил Агамалян.
По его словам, 90% участников чемпионата Европы составляли основное ядро национальной сборной, однако они должны еще поработать, чтобы доказать свое право на пребывание в сборной Армении.
“В январе состоится чемпионат Армении, после которого часть команды выступит в Болгарии, а остальные выступят в международных турнирах в Чехии. А затем мы выступим на чемпионате Европы”, – добавил тренер.