«Հարավկովկասյան երկաթուղու» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը գտնում է, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման նախագիծը հեռանկարային է մեր հանրապետության համար: «Մեր կարծիքով, սա շատ հեռանկարային նախագիծ է, որը բխում է միջազգային տրանսպորտային միջանցնքների տրամաբանությունից և թույլ կտա Հայաստանին դուրս գալ դեպի Պարսից ծոց, և այնուհետև՝ Եվրոպա»,-ասել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը Երևանում կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում:
Ինչպես հայտնել է Վիկտոր Ռեբեցը, արդեն նախնական գնահատական կա այս նախագածի իրականցման հարցում, նրա պահանջված լինելու առումով՝ հաշվի առնելով բեռնափոխադրումների ծավալը: «Որքան գիտեմ, Հայաստանի կառավարությունն արդեն հանձնարարել է կատարել տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքներ, և շուտով մենք շատ հարցերի պատասխաններ կստանանք»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետների, նախագծի իրականացման համար պահանջվում է 1,7-2,8 մլրդ դոլար: Ճանապարհի կառուցումը քննարկվում է այժմ Ռուսաստանի, Իրանի ու Չինաստանի հետ: Հետաքրքրությունը նախագծի հանդեպ դրսևորել են Համաշխարհային բանկն ու Ասիական զարգացման բանկը:
Ներկայումս ողջ երկաթուղային հաղորդակցությունը Հայաստանից իրականացվում է Վրաստանի տարածքով: Իրան-Հայաստան երկաթուղին, որը ՀՀ իշխանությունները հայտարարել են առաջնային նախագիծ, թույլ կտա այլընտրանքային ճանապարհ բացել էներգառեսուրսների և այլ ապրանքների տեղափոխման համար:

Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец считает, что проект строительства железной дороги Иран-Армения является перспективным для нашей республики. «На наш взгляд, это очень перспективный проект, который вписывается в логику международных транспортных коридоров и позволит Армении выйти к транспортным сообщениям Персидского залива, а затем и Европы», – сказал он 21 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване.
Как сообщил Виктор Ребец, уже существует предварительная оценка реализации этого проекта, его востребованности с учетом объема грузоперевозок. «Насколько мне известно, правительство Армении уже поручило провести технико-экономическое обоснование, и мы скоро получим ответы на многие вопросы», – добавил он.
По экспертным оценкам, для реализации проекта требуется 1,7-2,8 миллиарда долларов. Строительство дороги обсуждается в настоящее время с Россией, Ираном и Китаем. Интерес к проекту проявили Всемирный банк и Азиатский банк развития.
В настоящее время все железнодорожное сообщение из Армении осуществляется через Грузию. Железная дорога в Иран, которую армянские власти объявили приоритетным проектом, позволит открыть альтернативный путь транспортировки энергоресурсов и других товаров.