TWINNING և ТAIEX գործիքները նպաստում են ՀՀ և ԵՄ անդամ-երկրների հանրային կառավարման մարմինների անմիջական համագործակցությանը և օժանդակում ՀՀ օրենսդրության մոտարկմանը ԵՄ չափանիշներին: Այդ մասին դեկտեմբերի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է SATTO` «Աջակցություն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ԵՄ ծրագրերի բաժնին` TWINNING և ТAIEX գործառույթների իրականացմանը» ծրագրի ղեկավար Պատրիկ Մունիե-Լոմպրենը: Նրա խոսքով, Հայաստանի պետական կառույցների հետ ԵՄ փորձագետների խորհրդատվական աջակցությունը կոչված է աջակցել Հայաստան-ԵՄ Ասոցիացման համաձայնագրի ու Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի վերաբերյալ իրականացվող բանակցությունների գործընթացին:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը հաղորդել է, որ 2009-ից Հայաստանում իրականացվել են ТAIEX ավելի քան 70 ծրագրեր, իրագործման գործընթացում են գտնվում TWINNING 18 ծրագրեր: Այդ ծրագրերի թիրախային ուղղությունների շարքում նա նշել է սննդամթերքի անվտանգության, մտավոր սեփականության պաշտպանության, հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման ոլորտները:
TWINNING և ТAIEX ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 2 մլն եվրո:
Գարեգին Մելքոնյանը նաև հավելել է, որ 2013-2014թթ. Հայաստանում կշարունակվի TWINNING և ТAIEX նոր ծրագրերի մշակումը և իրագործումը:

Twinning and ТAIEX programs are first of all aimed at harmonizing Armenian legislation with that of the EU, Support to Armenian Program Administration Office for Twinning and TAIEX Operations Project (SATTO) team leader said.
According to Patrick Mousnier-Lompré, EU experts’ support to Armenian state institutions aims to promote assistance in the framework of Association Agreement and country’s joining Free Trade Area agreement.
Armenian Deputy Minister of Economy Garegin Melkonyan, in turn, noted that over 70 ТAIEX Programs were implemented in Armenia since 2009, with 18 Twinning programs currently in progress. He further noted food security, intellectual property, boosting of tax and customs administration among the fields the projects target.
The total cost of Twinning and ТAIEX operations implemented in the past 4 years amounted to euro 2 mln.
“New Twinning and ТAIEX programs will be implemented in Armenia in 2013-2014,” Deputy Minister Melkonyan said.