Նախատեսած ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀԿԵ-ն նվազեցնում է երկաթգծերում ներդրումների ծավալը: 2013-ին ներդրումների ծավալը կկազմի 540 մլն ռուբլի` 2012-ի 1.15 մլրդ-ի դիմաց, դեկտեմբերի 21-ին կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: « Մինչ այժմ ներդրումներն իրականացվում էին արագացված մասշտաբներով, 2012-ին բոլոր ուժերը կենտրոնցարել էինք ենթակառուցվածքի վերականգնման վրա: Դա հիմքեր է ստեղծել, որպեսզի երկաթուղային տրանսպորտի ամբողջ համակարգը կայուն կերպով աշխատի»,-ընդգծել է նա:
Այսպես, գլխավոր տնօրենի խոսքով, ներդրումային ծրագրի շրջանակներում հաջողվել է վերակառուցել Գյումրիի լոկոմոտիվային և վագոնային դեպոն, Զամանլուի կամուրջը, ավարտվել է Վանաձորից Այրում 2 նոր կամուրջների շինարարությունը, ինչպես նաև էլեկտրահաղորդակցման 140 գծերի և ավելի քան 300կմ երկաթգծի վերանորոգումը:
Ինչ վերաբերում է 2013-ի ծրագրերին, ապա ինչպես հաղորդել է Ռեբեցը, հիմնական ներդրումներն ուղղվելու են ճանապարհների, կապի և էլեկտրամատակարարման համակարգերի վերականգնմանը: Ֆինանսական միջոցների մեծ մասը ուղղվելու է շարժակազմի վերանորոգմանը:

South Caucasus Railways (SCR) will reduce the volume of investments in the railway operation to ruble 540 mln in 2013 against ruble 1.15 billion in 2012, SCR CEO said.
“The company’s funds were aimed at reconstruction of the infrastructure and efficient operation of the railway in 2012,” Victor Rebets told Dec 21 press conference.
He noted that Gyumri’s locomotive depot and Zamalinsky bridge were reconstructed in the framework of the investment program, with the construction of two other brides completed.
Dwelling on the plans for 2013, Mr. Rebets said the main investments will be aimed at the reconstruction of roads, power supply and communication system, with part of the funds to target vehicle repair.