Նախատեսած ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ՀԿԵ-ն նվազեցնում է երկաթգծերում ներդրումների ծավալը: 2013-ին ներդրումների ծավալը կկազմի 540 մլն ռուբլի` 2012-ի 1.15 մլրդ-ի դիմաց, դեկտեմբերի 21-ին կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: « Մինչ այժմ ներդրումներն իրականացվում էին արագացված մասշտաբներով, 2012-ին բոլոր ուժերը կենտրոնցարել էինք ենթակառուցվածքի վերականգնման վրա: Դա հիմքեր է ստեղծել, որպեսզի երկաթուղային տրանսպորտի ամբողջ համակարգը կայուն կերպով աշխատի»,-ընդգծել է նա:
Այսպես, գլխավոր տնօրենի խոսքով, ներդրումային ծրագրի շրջանակներում հաջողվել է վերակառուցել Գյումրիի լոկոմոտիվային և վագոնային դեպոն, Զամանլուի կամուրջը, ավարտվել է Վանաձորից Այրում 2 նոր կամուրջների շինարարությունը, ինչպես նաև էլեկտրահաղորդակցման 140 գծերի և ավելի քան 300կմ երկաթգծի վերանորոգումը:
Ինչ վերաբերում է 2013-ի ծրագրերին, ապա ինչպես հաղորդել է Ռեբեցը, հիմնական ներդրումներն ուղղվելու են ճանապարհների, կապի և էլեկտրամատակարարման համակարգերի վերականգնմանը: Ֆինանսական միջոցների մեծ մասը ուղղվելու է շարժակազմի վերանորոգմանը:

21 Декабрь 2012 - 12:58 AMT
В рамках предусмотренной инвестиционной программы ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" (ЮКЖД) снижает объем инвестиций в железную дорогу. В 2013 году объем инвестиций составит 540 млн рублей против 1,15 миллиарда рублей за 2012 год, сообщил 21 декабря на итоговой пресс-конференции генеральный директор ЮКЖД Виктор Ребец. «До сих пор инвестиции осуществлялись в ускоренном масштабе, в 2012 году все силы мы сосредоточили на оздоровление инфраструктуры. Это создало основы, чтобы вся система железнодорожного транспорта работала устойчиво», – подчеркнул он.
Так, по словам гендиректора, в рамках инвестпрограммы удалось реконструировать локомотивное и вагонное депо в Гюмри, Заманлинский мост, завершилось строительство новых двух мостов от Ванадзора в сторону Айрума, а также 140 линий электропередач и более 300 км железнодорожного пути.
Что же касается планов на 2013 год, то, как сообщил Виктор Ребец, основные инвестиции будут направлены на реконструкцию пути, систему электроснабжения и связи, небольшая часть финсредств будь направлена на ремонт подвижного состава.