Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը կազմակերպել է ցուցանադես՝ նվիրված համալսարանի հիմնադրման 90 ամյա հոբելյանին:
Բացումը տեղի կունենա այսօր Հայաստանի նկարիչների միության շենքում: Նկարիչների տան բոլոր ցուցասրահներում ցուցադրված կլինեն Մանկավարժական համալսարանի Գեղարվեստի ֆակուլտետի նկարչական բաժնի հիմնադիրների, այսօրվա դասախոսների, շրջանավարտների և ուսանողների աշխատանքները:
Միջոցառումը համընկել է նաև նկարչական բաժնի հիմնադրման 50 ամյակի հետ: Ցուցադրվելու են այդ բաժնի հիմնադիր, հանրապետությունում լայն ճանաչում ունեցող նկարիչ- մասնագետներ Կարապետ Մինասյանի, Հովհաննես Զարդարյանի, Ղուկաս Չուբարյանի, Էդուարդ Իսաբեկյանի, Հովհաննես Հարությունյանի, Վահրամ Խաչիկյանի, Սուրեն Սաֆարյանի, Տիգրան Սիմոնյանի աշխատանքները:
Այսօր երիտասարդ նկարիչների կողքին Մանկավարժական համալսարանում աշխատում են ժողովրդական նկարիչ Զախար Խաչատրյանը և վաստակավոր նկարիչ Լևոն Կոջոյանը: Կցուցադրվեն նաև նրանց գործերը: Նույն ցուցասրահում կներկայացվեն գործող դասախոսների աշխատանքները, կտավները: Երկրորդ հարկում այցելուները կտեսնեն Մանկավարժական համալսարանի շրջանավարտների և ուսանողների գործերը:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու է գեղանկար, գրաֆիկա, քանդակ, գոբելեն,դեկորատիվ կիրառական արվեստի, հոգուստի մոդելավորման, դիզայնի, խեցեգործության նմուշներ, փայտյա իրեր և մետաղյա զարդեր: Ընդհանուր առմամբ մոտ 300 աշխատանք:

Армянский государственный педагогический университет им. Х. Абовяна организовал выставку, посвященную 90-летию вуза. Открытие состоится 24 декабря в здании Союза художников Армении. Во всех павильонах Дома художников будут выставлены работы основателей художественного отдела, нынешних преподавателей, выпускников и студентов университета.
Мероприятие совпало с 50-летием основания художественного отдела вуза. Будут выставлены работы его основателей, специалистов-художников Карапета Минасяна, Ованнеса Зардаряна, Гукаса Чубаряна, Эдуарда Исабекяна, Ованнеса Арутюняна, Ваграма Хачикяна, Сурена Сафаряна, Тиграна Симоняна.
Сегодня наряду с молодыми художниками работает народный художник РА Захар Хачатрян и заслуженный художник РА Левон Коджоян. На выставке также будут выставлены и их работы. В том же павильоне будут выставлены картины нынешних преподавателей вуза. В общей сложности, будет выставлено около 300 работ.