ՈւԵՖԱ-ն կարողացել է թույլ չտալ եվրոպական ֆուտբոլին իր վրա զգալ ֆինանսական ճգնաժամը, որից տառապում են Հին աշխարհի որոշ երկրներ, հայտարարել է ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին:
2012-ին Ուկրաինան և Լեհաստանն ընդունել են ՈւԵՖԱ-ի գլխավոր մրցաշարը` Եվրոպայի առաջնությունը: «Ֆուտբոլային ասոցիացիաները, ակումբները և խաղացողները սովորել են համաձայնեցնել իրենց խնդիրները հասարակական շահերի հետ: Երկրպագուների հետ երկխոսությունը մտել է դրական հուն: Մենք նաև բարդ հանգամանքներում պաշտպանել ենք ֆուտբոլը ճգնաժամից, որը համակել է ողջ Եվրոպան»,- նշել է Պլատինին:
Նրա խոսքով, անցնող տարին աչքի ընկնող է եղել ՈւԵՖԱ-ի գործունեության տեսանկյունից: «Մենք համոզված ենք, որ կատարել ենք մեր վրա դրված պարտականությունները և դիմակայել մարտահրավերներին, որոնք հանդիպել են մեր ճանապարհին: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ մեծ եվրոպական ընտանիքը հանգիստ նայում է ապագային, անցյալի տարաձայնությունները տեղը զիջել են հանգիստ երկխոսությանը և խաղաղ փոխզիջմանը»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ ՈւԵՖԱ-ն կարող է հպարտանալ համատեղ ջանքերի շնորհիվ ձեռք բերված արդյունքներով. «Ինչպես գիտենք, ամեն ինչ պայծառ չէ «ֆուտբոլ» անունով մոլորակի վրա, բայց ես համոզված եմ, որ մենք միասին նախկինի նման կդիմակայենք փորձություններին, որոնք սպառնում են աշխարհի ամենահիանալի խաղին»:

УЕФА смог не позволить европейскому футболу почувствовать на себе финансовый кризис, от которого страдают некоторые страны Старого Света, заявил президент УЕФА Мишель Платини.
В 2012 году Украина и Польша приняли главный турнир УЕФА – чемпионат Европы.
“Футбольные ассоциации, клубы лиги и игроки научились согласовывать свои задачи с общественными интересами. Диалог с болельщиками вошел в позитивное русло. Мы также в непростых обстоятельствах преуспели в защите футбола от кризиса, который поразил всю Европу”, – отметил Платини.
По его словам, уходящий год получился выдающимся с точки зрения деятельности УЕФА. “Мы твердо уверены, что выполнили обязательства и совладали с вызовами, которые встретились на нашем пути. Благодаря совместным усилиям великая европейская футбольная семья спокойно смотрит в будущее; конфликты прошлого уступили место спокойному диалогу и мирному консенсусу”, – заявил он.
Он отметил, что УЕФА может гордиться достигнутыми благодаря общим усилиям результатами: “Как мы знаем, не все радужно на планете под названием "футбол", но я убежден, что вместе мы по-прежнему будем готовы противостоять опасностям, которые угрожают самой прекрасной игре в мире”.