2012թ. տնտեսական աճը կկազմի 7%, որը կուղեկցվի ցածր գնաճով: Ամփոփելով 2012թ-ի ֆինանսական տարին այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Հայաստանում 2012թ-ի ֆինանսական տարին հաջող էր»,-ասաց նա: Նրա խոսքով` աճը կզուգակցվի ցածր գնաճով, մասնավորապես, 12 ամսյա գնաճը կլինի 4%, իսկ միջին գնաճը` 2.5%:
Վ.Գաբրիելյանը նշեց, որ այս տարի բացի շինարարությունից, արդյունաբերության ոլորտի բոլոր ճյուղերում էական աճ է արձանագրվել: Այդուհանդերձ, նախարարը հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի շինարարության ոլորտում նույնպես փոփոխություններ կլինեն, քանի որ 2013թ-ին մեկնարկում է Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությունը:
Ըստ պետբյուջեի, գնաճը Հայաստանում 2012թ. նախատեսված է 4% (±1,5%), իսկ ՀՆԱ աճը՝ 4,2 տոկոս: Հունիսի 18-ին կառավարության արտահերթ նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոր կառավարության առջև խնդիր դրեց ապահովել տնտեսական աճը 7 տոկոսի սահմաններում: Նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմեց 4,6 տոկոս:

7% economic growth will be recorded in Armenia in 2012, to be accompanied by low inflation rate, Minister of Finance said.
Vache Gabrielyan forecast 4% annual inflation rate in 2012, with average annual index to total 2,5%.
“Significant growth of industrial output volume was reported in all of the fields in 2012, expect for the construction sector,” Minister Gabrielyan said, voicing hope for progress to be recorded in the construction industry due to North-South highway construction.
2012 state budget envisages 4%(±1,5%) inflation rate and 4,2%GDP growth. On June 18, Armenian President instructed the new government to ensure 7% economic growth based on 2012 results.