Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները 2012-ի հունվար-նոյեմբերին կազմել են 841 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 831.6 մլրդ դրամ` ապահովելով տարեկան կառավարական ծրագրի կատարում համապատասխանաբար 90.2 տոկոսով և 85.1 տոկոսով: Այդ մասին դեկտեմբերի 24-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
«Ծախսերի ֆինանսավորումը և դրամական միջոցների կառավարումը բավական հարթ է կատարվել, տարբեր գերատեսչությունների կողմից ներկայացված ծրագրերի ֆինանսավորումը կատարվել է առանց ուշացումների»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, ընթացիկ տարվա հունվար-նոյեմբերին պետբյուջե են վճարվել 792.1 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ, պետտուրքեր և պարտադիր սոցիալական վճարներ, ինչն ապահովել է տարեկան ծրագրի կատարում 90.3 տոկոսով:

Доходы госбюджета Армении за январь-ноябрь 2012 года составили 841 млрд драмов, а расходы – 831,6 млрд драмов, обеспечив выполнение годовой правительственной программы на 90,2% и 85,1% соответственно. Об этом 24 декабря на итоговой пресс-конференции сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян.
«Финансирование расходов и управление денежными средствами было реализовано достаточно гладко, финансирование программ, представленных со стороны различных госведомст выполнялось без опозданий», – подчеркнул он.
По его словам, за январь-ноябрь текущего года в госбюджет поступило 792,1 млрд драмов налоговых доходов, госпошлин и обязательных соцвыплат, что обеспечило выполнение годовой программы на 90,3%.