Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմում է 35,1 տոկոս, սակայն տարեվերջին այդ ցուցանիշը կրճատվեց 2-3 տոկոսով: Այդ մասին դեկտեմբերի 24-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Աղքատության ցուցանիշի գծով լուրջ փոփոխություններ չեն լինի»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությանը, ապա, նախարարի խոսքով, այս տարի այդ ցուցանիշն ավելացել է 0,6 տոկոսով` ապահովելով վերջին չորս տարիների ընթացքում ամենաբարձր աճը` ավելի քան 20 տոկոս: Միաժամանակ, նա հավելել է, որ 2013-ի համար հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը նախատեսված է 20.66 տոկոսի մակարդակում:

На сегодняшний день уровень бедности в Армении составляет 35,1%, однако к концу года этот показатель сократиться на 2-3 п.п. Об этом 24 декабря на итоговой пресс-конференции сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян. «Серьезных изменений по линии показателя бедности не будет», – подчеркнул он.
Что же касается соотношения налоги/ВВП, то, по словам министра, в этом году этот показатель увеличиться на 0,6%, обеспечив самый высокий рост за рассматриваемые последние 4 года – более 20%. При этом он добавил, что для 2013 года соотношение налоги/ВВП предусмотрено на уровне 20,66%.