Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության նախնական կանխատեսումների` ՀՀ պետական պարտքը 2012 թվականի տարեվերջի դրությամբ կկազմի 1,782.4 մլրդ դրամ կամ 4,374.9 մլն ԱՄՆ դոլար: Այդ մասին դեկտեմբերի 24-ին կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում ասել է ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա հիշեցրել է, որ 2011թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ՀՀ պետպարտքը կազմել է 1 տրլն 592 մլրդ դրամ կամ 4 մլրդ 128 մլն դոլար: Ընդ որում, ըստ նրա, եթե նախորդ տարի արտաքին պարտքը ՀՆԱ համեմատ կազմում էր 30,1 տոկոս, ալա 2012թ. այդ ցուցանիշը հասել է 31,1 տոկոսի:

24 Декабрь 2012 - 10:54 AMT
По прогнозам Министерства финансов Армении, по итогам 2012 года государственный долг составит 4 млрд 374 млн долларов. Об этом 24 декабря на итоговой пресс-конференции сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян.
В связи с этим он напомнил, что по состоянию на 31 декабрь 2011 года государственный долг Армении составлял 1 трлн. 592 млрд драмов или 4 млрд 128 млн долларов.
При этом, по его словам, если в прошлом году внешний госдолг по отношению к ВВП составил 30,1%, то в 2012 году этот показатель достигнет 31,1%.