Մարզական լրագրողների հանրապետական ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով 2012 թվականի Հայաստանի լավագույն մարզիկ է ճանաչվել հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Օլիմպիական խաղերի արծաթե և Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը: Հարցմանը մասնակցել են 30 լրագրողներ, և Ջուլֆալակյանը հավաքել է 294 միավոր: Երկրորդ տեղում է հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Եվրոպայի չեմպիոն և Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը (250 միավոր), երրորդ տեղում է ծանրորդ Օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (226 միավոր):
Չորրորդ տեղում է շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի հաղթող, ՖԻԴԵ-ի դասակարգման աղյուսակի 2-րդ համար և միջազգային բազմաթիվ մրցաշարերի հաղթող Լևոն Արոնյանը: Տասնյակում են նաև Եվրոպայի չեմպիոն հրաձիգ Երջանիկ Ավետիսյանը, ձյուդոյի Եվրոպայի փոխչեմպիոն Հովհաննես Դավթյանը, շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի հաղթող Վլադիմիր Հակոբյանը, Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր մարմնամարզիկ Հարություն Մերդինյանը, Օլիմպիադայում 4-րդ տեղ զբաղեցրած թայեքվանդիստ Արման Յերեմյանը և Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր սամբիստ Վաչիկ Վարդանյանը:
Մարզական լրագրողները հարցաթերթիկներում նշել են ևս 13 մարզիկների անուններ` ֆուտբոլիստներ Հենրիխ Մխիթարյան, Յուրա Մովսիսյան, Ռոման Բերոզովսկի, Սարգիս Հովսեփյան, Արաս Օզբիլիս, ազատ ոճի ըմբիշ Դավիթ Սաֆարյան, սամբիստներ Մխիթար Մխիթարյան, Տիգրան Կիրակոսյան, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Յուրի Պատրիկեև, շախմատիստներ Գաբրիել Սարգսյան, Սերգեյ Մովսիսյան, ծանրորդ Հայկ Հակոբյան, բռնցքամարտիկ Նիկոլ Հարությունով:

25 Декабрь 2012 - 08:15 AMT
По итогам опроса республиканской Федерации армянских спортивных журналистов лучшим спортсменом года признан серебряный призер Олимпиады-2012, бронзовый призер чемпионата Европы по греко-римской борьбе Арсен Джулфалакян. В опросе приняли участие 30 журналистов, и в результате Джулфалакян набрал 294 очка.
Вторая строчка досталась чемпиону Европы и бронзовому призеру лондонских Олимпийских игр по греко-римской борьбе Артуру Алексаняну (250 очков), на третьем месте – тяжелоатлет, бронзовый призер Олимпиады-2012 Рипсиме Хуршудян (226 очков).
На четвертом месте победитель Всемирной шахматной Олимпиады, многократный победитель различных международных турниров, занимающий вторую строчку в рейтинге ФИДЕ шахматист Левон Аронян. В десятку лучших также вошли чемпион Европы стрелок Ерджаник Аветисян, вице-чемпион Европы по дзюдо Ованнес Давтян, победитель Всемирной шахматной Олимпиады Владимир Акопян, бронзовый призер чемпионата Европы гимнаст Арутюн Мердинян, занявший четвертое место на Олимпиаде по таэквондо Арман Еремян и бронзовый призер чемпионата Европы самбист Вачик Варданян.
В анкетах спортивные журналисты отметили имена еще 13 спортсменов: футболистов Генриха Мхитаряна, Юры Мовсисяна, Романа Березовского, Саркиса Овсепяна, Араза Озбилиса, вольного борца Давида Сафаряна, самбистов Мхитара Мхитаряна, Тиграна Киракосяна, греко-римского борца Юрия Патрикеева, шахматистов Габриела Саркисяна, Сергея Мовсисяна, тяжелоатлета Айка Акопяна, боксера Николая Арутюнова.