Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի հաղթող Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը մարզական լրագրողների հանրապետական ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով 2012 թվականի լավագույն թիմ է ճանաչվել: Հայ շախմատիստներն այս տարի 3-րդ անգամ են Համաշխարհային Օլիմպիադայում ոսկե մեդալներ նվաճել:
Երկրորդ տեղում է շախմատի «Միկա» կանանց թիմը, որը Եվրոպայի ակումբային առաջնությունում դարձել է փոխչեմպիոն, իսկ երրորդը Հայաստանի հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականն է, որը Եվրոպայի առաջնության թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է 3 –րդ հորիզոնականը:
Իսկ Հայաստանի այս տարվա լավագույն մարզիկը Արսեն Ջուլֆալակյանն է, ով Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում նվաճել է արծաթե մեդալ:

25 Декабрь 2012 - 08:30 AMT
Победитель Всемирной шахматной олимпиады – мужская сборная Армении по шахматам по итогам опроса республиканской Федерации армянских спортивных журналистов признана лучшей армянской командой 2012 года. Армянские шахматисты в этом году в третий раз завоевали золотые медали на Всемирной шахматной олимпиаде.
На втором месте женская команда по шахматам “Мика”, ставшая вице-чемпионом клубного чемпионата Европы. Третьей стала сборная Армении по греко-римской борьбе, которая в командном зачете чемпионата Европы заняла 3-е место. А лучшим спортсменом этого года признан Арсен Джулфалакян, завоевавший серебряную медаль на Олимпиаде в Лондоне.