Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոն` Վիեննայի լեգենդար Musikverein համերգասրահում ելույթ ունեցած առաջին հայկական համույթը, իր վերջին շրջագայությունների ընթացքում հնչեցրել է նաև հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց տրիոյի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը:
Հյուրախաղերը տեղի են ունեցել նոյեմբերի 26-ից մինչև դեկտեմբերի 12-ը: Տրիոն ելույթ է ունեցել Մյունխենի ֆիլհարմոնիայի դահլիճում, Համբուրգի Laeizhalle-ում, Լայպցիգի հանրահայտ Gewandhaus սրահում, Musikverein-ի Բրամսի դահլիճում, ինչպես նաև Լատվիայում, Լիտվայում և Ռուսաստանում:
Երաժիշտների խոսքով` ծրագրում ընդգրկված էր Բաբաջանյանի տրիոն, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել եվրոպացի ունկնդրի մոտ: Որպես բիս տրիոն կատարել է Էդվարդ Միրզոյանի և Արամ Խաչատրյանի տրիոները:
Շրջագայություններից հետո տրիոն համերգների բազմաթիվ առաջարկներ է ստացել:
Տրիոն 2013 թ-ին հյուրախաղեր է ունենալու աշխարհի տարբեր երկրներում, որտեղ ներկայացվելու են Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրի, ջութակի և թավջութակի կոնցերտները:

Трио имени Арама Хачатуряна выступит в легендарном венском концертном зале “Musikverein”. Это первый армянский ансамбль, выступающий на этой сцене. Трио во время своего последнего гастрольного тура исполняло и произведения армянских композиторов. Об этом во время пресс-конференции сообщил скрипач трио Карен Шахгалдян.
Гастроли состоялись с 26 ноября по 12 декабря. Трио выступило в зале Мюнхенской филармонии, в “Laeizhalle” в Гамбурге, в известном зале “Gewandhaus” Лейпцига, в зале Брамса “Musikverein”, а также в Латвии, Литве и в России.
По словам музыкантов, в программу концерта вошло произведение Бабаджаняна, написанное для трио, которое вызвало огромный интерес у европейского слушателя. Трио имени Арама Хачатуряна также исполнило “на бис” произведения Эдварда Мирзояна и Арама Хачатуряна.
После гастролей трио получило множество приглашений.
В 2013 году также ожидаются гастрольные туры трио по разным странам мира, где будут представлены концерты Арама Хачатуряна для фортепиано, скрипки и виолончели.