Մարզական լրագրողների հանրապետական ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով 2012 թվականի Հայաստանի լավագույն մարզիկ է ճանաչվել հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Օլիմպիական խաղերի արծաթե և Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը: Իսկ երկրորդ տեղում է հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Եվրոպայի չեմպիոն և Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը:
Իսկ լավագույն թիմերի երրորդ տեղում Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականն է, որը Եվրոպայի առաջնության թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է 3 –րդ հորիզոնականը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանի խոսքով, շատ ուրախալի է, որ հայ ըմբիշներն այդքան լավ արդյունք են ցույց տվել 2012 թվականին և ընդգրկվել են տասնյակում:
«Մեր ազգի համար էլ հաճելի է, որ մենք այսպիսի ըմբիշներ ունենք: Հայաստանի հավաքականի համար այս տարին, իսկապես, շատ հաջող էր»- նշել է մարզիչը:

По итогам опроса республиканской Федерации армянских спортивных журналистов лучшим спортсменом года признан серебряный призер Олимпиады-2012, бронзовый призер чемпионата Европы по греко-римской борьбе Арсен Джулфалакян.
Вторая строчка досталась чемпиону Европы и бронзовому призеру лондонских Олимпийских игр по греко-римской борьбе Артуру Алексаняну. А на третьем месте среди лучших команд Армении сборная по греко-римской борьбе, которая в командном зачете чемпионата Европы заняла 3-е место.
По словам главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Левона Джулфалакяна, очень радует, что в Армении есть такие замечательные борцы, что они показали такие хорошие результаты и оказались в десятке лучших команд страны.
“И для нашего народа приятно, что у нас есть подобные спортсмены. Для сборной Армении вообще уходящий год был очень успешным”, – отметил тренер.