Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն համագործակցում է Հայաստանի Բանկերի միության հետ աջակցություն ցուցաբերելու ֆինանսական հատվածին` կազմակերպելով դասընթացներ ֆինանսական կազմակերպությունների աշխատակիցների համար ռիսկերի ավելի լավ կառավարման և փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրվող ծառայությունների որակի բարելավման թեմաներով, ասվում է IFC-ի մամլո հաղորդագրության մեջ:
Այսօր IFC-ն և Հայաստանի Բանկերի միությունը ստորոգրել են համագործակցության հուշագիր, որի արդյունքում առևտրային բանկերի և միկրովարկավորման կազմակերպությունների աշխատակիցների համար կկազմակերպվեն դասընթացներ` փոքր և միջին ձեռնարկությունների ռիսկերի առավել արդյունավետ կառավարման և վերջիններիս տարատեսակ ծառայությունների տարամադրման թեմաներով: Դասընթացների ընթացքում կներկայացվի միջազգային լավագույն փորձը, ինչը կօգնի ֆինանսական կազմակերպությունների աշխատակիցներին բարելավել իրենց հմտությունները և ֆինանսական ռիսկերին դիմադրողությունը, մեծացնել իրենց վարկավորման հնարավորությունները, հատկապես փոքր և միջին ձեռնակարկությունների հետ առնչվելիս:
«Մենք ողջունում ենք IFC-ի հետ համագործակցության հնարավորությունը, ինչը կօգնի մեզ փոխանցել միջազգային փորձը և գիտելիքները Հայաստանի բանկային համակարգ,» – ասաց Հայաստանի Բանկերի միության նախագահ` Աշոտ Օսիպյանը:
IFC–ի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը նշեց` «IFC-ն նշանակալիորեն մեծացրել է Հայաստանի բանկային համակարգի աջակցությանն ուղղված իր ծրագրի ծավալները: Մենք համողված ենք, որ այս համագործակցությունը ևս մեկ հնարավորություն կստեղծի բարձրացնելու ֆինանսական կազմակերպությունների աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունները: Այս նախաձեռնեության շնորհիվ, մենք կօժանդակենք տեղական բանկերին` ավելի լավ սպասարկելու տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներգրավված իրենց հաճախորդներին:
Այս նախաձեռնությունը կազմում է Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում ֆինանսական կազմակերպություններին ուղղված խորհրդատվական ծրագրի մաս, որը կոչված է օժանդակելու ֆինանսական կազմակերպություններին դուրս գալու գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամից` աջակցելով կայուն տնտեսական զարգացմանը տարածաշրջանում: IFC-ն իրականացնում է ծրագիրը համագործակցելով Ավստրիայի զարգացման բանկի հետ:
Այն պահից, երբ 1995թ. Հայաստանը դարձավ IFC-ի անդամ, IFC-ն ներդրել է 238 մլն. դոլար 37 ծրագրի իրականացման համար արդյունաբերության ողջ տիրույթում, այդ թվում ֆինանսական շուկաների, արտադրության և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են սննդամթերքի անվտանգության ապահովման գործընթացներին, ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկային և կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը:

IFC, a member of the World Bank Group, is partnering with Armenia’s Union of Banks to strengthen the financial sector by helping train staff of financial institutions on how to better manage risks and provide services to small and medium enterprises (SMEs), supporting economic recovery in the country.
IFC and the Union of Banks of Armenia signed a cooperation agreement today, Dec 26 to train employees of financial institutions in risk management and banking for SMEs. A series of trainings will share international practice in those areas with staff of financial institutions, helping them improve their capacity to avoid further financial shocks and strengthen lending to small businesses and entrepreneurs.
“We welcome the opportunity to partner with IFC to help promote international experience and knowledge to the banking sector of Armenia,” said Ashot Osipyan, President of the Union of Banks of Armenia.
Thomas Lubeck, IFC Regional Manager for the South Caucasus, said, “IFC has significantly increased its activities in Armenia’s banking sector. This new cooperation is another opportunity to enhance the capacity of employees in the financial sector. Through this initiative we will help local banks provide better services to their clients across various sectors of the economy, contributing to growth.”
This initiative is part of the IFC Banking Advisory Program in Europe and Central Asia, designed to support financial institutions in their recovery from the global economic crisis and supporting long-term sustainable economic development in the region. IFC is implementing the project in Armenia in partnership with the Development Bank of Austria (OeEB).
Armenia became a member and a shareholder of IFC in 1995. Since then, IFC has invested $238 million in 37 projects across a range of sectors, including financial markets, manufacturing, and mining. IFC Advisory Services provides advice through projects focusing on the financial sector, sustainable energy, regulatory simplification, and food safety, IFC press service reported.