Հայաստանում հիմնված Ազատ առևտրի իրանական կենտրոնը բաժնետոմսեր է վաճառքի հանել Իրանում: Ինչպես հայտնել է հայ-իրանական համատեղ առևտրի պալատի հայկական կողմի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը, յուրաքանչյուր բաժնետոմսի արժեքը կկազմի 50 000 ռիալ` մոտ 5 դոլար: Ընդհանուր առմամբ վաճառքի կհանվի 5 մլն բաժնետոմս, մեկ ներդրողի համար առավելագույն քանակը չի գերազանցի 2000 բաժնետոմսը:
Նախօրեին տեղի է ունեցել հայ-իրանական համատեղ առևտրի պալատի նիստը, հայտնում է İSNA գործակալությունը: «Բանկային արտոնություններից բացի, Հայաստանը նաև առևտրային արտոնություններ է տրամադրում պարսիկ ներդրողներին ու առևտրականներին: Մեծ քանակությամբ բաժնետոմսեր ձեռք բերած իրանցիներին կտրվի Հայաստանում երկարաժամկետ բնակության իրավունք»,-ասել է Ահարոնյանը:
Լևոն Ահարոնյանն ասել է նաև, որ բաժնետոմսերն Իրանում վաճառվելու են ռիալով, իսկ հասույթը կվերածվի դոլարի ու կներդրվի, ինչը շահավետ է իրանցիների համար տնտեսական տեսակետից: «Իրանցիները կարող են ներդրումներ կատարել Հայաստանում սննդամթերքի, շինանյութի, լվացող նյութերի, հագուստի, կոշիկի, պայուսակների արտադրության և այլ ոլորտներում»,-ասել է նա:

Учрежденный в Армении Иранский центр свободной торговли выставил в Иране на продажу акции. Как сообщил председатель с армянской стороны ирано-армянской совместной торговой палаты Леон Ахарунян, стоимость каждой акции будет составлять 50 000 риалов (порядка $5). В целом на продажу будет выставлено 5 млн акций, причем максимальное число для 1 инвестора не должно превышать 2000 акций.
Накануне состоялось заседание совместной ирано-армянской торговой палаты, передает агентство İSNA. "Армения, помимо банковских льгот, предоставит иранским инвесторам и торговцам торговые льготы. Также иранцам, которые приобрели большое количество акций, будет предоставлено право длительного пребывания в Армении", – сказал Ахарунян.
Леон Ахарунян также сказал, что акции в Иране будут продаваться за риалы, а выручка будет конвертирована в доллары и вложена в виде инвестиций, что выгодно для иранцев с экономической точки зрения. "Иранцы смогут вкладывать инвестиции в Армении в сферы производства продуктов питания, стройматериалов, моющих средств, одежды, обуви, сумок и другие сферы", – отметил он.