Ուկրաինան 2012-ին անցած տարվա համեմատ կրճատել է հացահատիկի բերքը 18,5 տոկոսով` մինչև 46,2 մլն տոննա, այդ թվում` 15 մլն տոննա ցորեն: Դա 1991-ից ի վեր երկրի անկախության տարիներին երրորդ ցուցանիշն է, հաղորդել է ագրարային քաղաքականության և պարենի նախարարի առաջին տեղակալ Իվան Բիսյուկը:
Ագրարային հիմնադրամում այսօր կուտակված է 1,8 տրլն հացահատիկ, և այդ ծավալը բավական է պարենային անվտանգության ապահովման համար: Նա հավաստիացրել է, որ կառավարությունը, ագրոքաղաքականության նախարարությունը և Ագրարային հիմնադրամը հնարավոր ամեն ինչ անում են, որպեսզի հացի գործարաններն ապահովվեն ալյուրով ընդունելի գնով:

Украина сократила урожай зерновых в 2012г. по сравнению с 2011г. на 18,5% – до 46,2 млн т, в том числе 15 млн т пшеницы. Это третий показатель за годы независимости страны (с 1991г.), сообщил первый заместитель министра аграрной политики и продовольствия Украины Иван Бисюк.
В Аграрном фонде на сегодня накоплено 1,8 млн т зерна, и этот объем является достаточным для обеспечения продовольственной безопасности. "Этого достаточно, чтобы все области, все хлебопекарные предприятия имели муку в том объеме, который они заказывают", – сказал Бисюк. Он заверил, что правительство, Минагрополитики и Аграрный фонд делают все возможное, чтобы обеспечить хлебозаводы мукой по приемлемой цене.
В 2011г. Украина собрала рекордный урожай в 56,7 млн тонн зерна, что на 44,3% больше чем в 2010г., передает РБК.