ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը ՀՀ կառավարությունում ներկայացված իր հաշվետվության մեջ նշել է այդ պետկառույցին ենթակա բոլոր հաստատություններում արձանագրված դրական դինամիկան 2012թ. 11 ամիսների արդյունքում: Մասնավորապես, ըստ նրա, չնայած նրան, որ նոտարական գործարքների գծով կա 10-15 տոկոսի կրճատում 2011թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, այնուամենայնիվ, պետտուրքերի ու հարկերի վճարման գծով կա դրական դինամիկա: 2012թ. 11 ամսում վճարվել է շուրջ 325,2 մլն դրամ հարկ 2011թ. 11 ամսվա 289, 5 մլն դրամի դիմաց՝ ապահովելով 10 տոկոս աճ: Այդ ցուցանիշները ձեռք են բերվել ոլորտի բարեփոխումների հաշվին, ինչպես նաև շնորհիվ ՀԴՄ-ների կիրառման:
Թովմասյանը նշել է, որ ցուցանիշների աճը ապահովվել է նաև ստվերի կրճատման հաշվին, ինչի մասին է վկայում վճարված հարկերի ու պետտուրքերի աճը, գործարքների քանակի կրճատումը, այն դեպքում, երբ ոլորտի սակագներն անփոփոխ են մնացել նախորդ տարվա համեմատ:
Նոտարական գործի զարգացման համար նախարարը կարևորեց «մեկ պատուհանի» սկզբունքով աշխատող էլեկտրոնային համակարգի ներմուծումը:
Ինչ վերաբերում է փաստաբանների աշխատանքին, ապա այստեղ, ըստ նախարարի, դժվարություններ կան նրանց աշխատանքի ֆինանսական հաշվառման հետ կապված, քանի որ, նրանք հիմնականում մասնավոր աշխատող անհատներ են:

Министр юстиции Армении Грайр Товмасян в своем докладе в правительстве РА отметил положительную динамику по всем направлениям деятельности учреждений, подотчетных госведомству, по итогам 11 месяцев 2012 года.
В частности, по его словам, несмотря на то, что по линии нотариальных сделок есть сокращение по сравнению с аналогичным периодом 2011 года на 10-15 процентов, тем не менее по линии госпошлин и налогов есть положительная динамика. За 11 месяцев 2012 года было уплачено более 325,2 млн драмов налогов против показателя в 289, 5 млн драмов за 2011 год, рост обеспечен и по линии госпошлин на 10 процентов. Эти показатели были достигнуты за счет реформ, проведенных в сфере, а также за счет использования чеков контрольно-кассовых аппаратов.
В связи с этим Товмасян отметил, что рост показателей также был обеспечен за счет сокращения тени, о чем свидетельствует повышение уплаченных госпошлин и налогов, сокращения числа сделок, при том, что тарифы в сфере остались неизменными по сравнению с прошлым годом.
Для развития нотариального дела, глава госведомства придал важность внедрению электронной системы по принципу работы “одного окна”.
Что же касается работы адвокатов, то здесь, по словам министра, затруднен финансовый учет их работы, поскольку они как правило являются частниками.