Հայաստանի Հանրապետության մարզական հավաքականներն աշխարհի և Եվրոպայի պատանեկան, երիտասարդական և մեծահասակների առաջնություններում նվաճել են 30 ոսկե, 46 արծաթե և 74 բրոնզե մեդալներ, ընդհանուր թվով 150 մեդալ:
Պետական աջակցության ծրագրում ընդգրկված ֆեդերացիաների կողմից կազմակերպվել է 130 ուսումնամարզական հավաք, անցկացվել է Հայաստանի 92 առաջնություն, հայ մարզիկները մասնակցել են նաև աշխարհի և Եվրոպայի 135 առաջնությունների:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության մեդալներով պարգևատրվել են 39 մասնագետներ, իսկ սպորտի վարպետի կոչմանն արժանացել են 85-ը:

27 Декабрь 2012 - 10:01 AMT
В 2012 году спортивные сборные команды Армении на юношеских, молодых и взрослых чемпионатах Европы и мира завоевали 30 золотых, 46 серебряных и 74 бронзовых медали, в общей сложности 150 медалей.
Со стороны федераций, включенных в программу государственной поддержки, было организовано 130 учебно-тренировочных сборов, было проведено 92 чемпионата, армянские спортсмены приняли участие в 135 чемпионатах Европы и мира.
Медалями Министерства спорта и по делам молодежи РА награждены 39, а звания мастера спорта удостоились 85 специалистов.