Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աճուրդի է հանում ՀՀ կառավարության թիվ 2 մասնաշենքը (ԱԳՆ շենքը)` 14.2 հազ. քառ. մետր ընդհանուր մակերեսով: Այդ մասին որոշման նախագիծը, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության ներկայացմամբ, ներառվել է ՀՀ կառավարության դեկտեմբերի 27-ի նիստի օրակարգում:
Ինչպես նշել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը, այդ շենքի նկատմամբ հասարակությունը մեծ հետաքրքրություն է հանդես բերում, և դա արվում է գործարքի թափանցիկությունն ապահովելու համար:
Հատկանշական է, որ խոսքը հենց այն գույքի մասին է, որ կառավարության հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ օտարվել էր Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տանգո» ընկերության օգտին: Եթե կառավարությունն արդեն իր իսկ որոշմամբ վաճառած շենքը կրկին աճուրդի է հանում` նշանակում է նախորդ գնորդը հրաժարվել է գործարքից:
Ինչպես և Է. Էռնեկյանին վաճառքի պարագայում` թիվ 2 մասնաշենքը գնահատված է 20.6 մլրդ դրամ (աճուրդի մեկնարկային գինը` 50.7 մլն դոլար): Սակայն այս անգամ կառավարությունը դրան ավելացրել է նաև մոտ 0.4 հա հողամասի (որի վրա գտնվում է շենքը) վաճառքը` 235 մլն դրամ կադաստրային արժեքով (1 քառ. մետրը` 60 հազ. դրամ): Գնորդը նաև պարտավոր է հատուցել գույքի գնահատման վրա ծախսված 800 հազ. դրամը: Այսպիսով` մասնաշենքի ընդհանուր արժեքը աճում է մինչև 51.3 մլն դոլար:

27 Декабрь 2012 - 08:56 AMT
Правительство Армении на заседании 27 декабря приняло решение вновь выставить на аукцион второй корпус правительственных зданий (здание МИД) общей площадью 14,2 тысячи квадратных метров.
Как отметил председатель Управления по управлению госимуществом при правительстве Армении Арман Саакян, к данному объекту общественность проявляет повышенный интерес, и для того, чтобы обеспечить прозрачность сделки.
Ранее на своем заседании правительство Армении 4 октября приняло решении об отчуждении его в пользу компании «Танго», принадлежащей предпринимателю Эдуарду Эрнекяну.
Выставленный повторно на аукцион второй корпус правительства, как и в первый раз, оценен в 20,6 миллиардов драмов (стартовая цена аукциона $50,7млн). однако на этот раз правительство прибавило к зданию землю, на которой оно расположено, оценив ее в 235 миллионов драмов. Покупатель обязан также компенсировать затраты по оценке имущества – 800 тысяч драмов. В итоге общая стоимость здания вырастает до $51,3 миллиона.