2012թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2.1% գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 3.6%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը`0.4%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում սակագների հավելաճը կազմել է 0.2%: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը:
2012թ. հունվար-դեկտեմբերին հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների 0.3% միջին ամսական հավելաճ, ինչը 0.1 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշից (0.4%):
2012թ. դեկտեմբերին 2011թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 103.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)`103.1%, ոչ պարենային ապրանքներինը`105.7%, ծառայությունների սակագներինը`102.1%, իսկ հունվար-դեկտեմբերին 2011թ. հունվար-դեկտեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 102.6%, 102.3, 104.6 և 102.1%:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2012թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 1.2-2.6% հավելաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է ք. Վաղարշապատում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 2.3%-ով:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը կներկայացնի գնագոյացման և գնաճի վերաբերյալ դեկտեմբեր ամսվա եւ տարվա տվյալները:

В декабре 2012 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2011 года зафиксирована 3,2%-ая инфляция, в том числе цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 3,1%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 5,7%.
При этом за указанный период тарифы в сфере услуг увеличились на 2,1%. Об этом 28 декабря на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян.
В то же время в декабре по сравнению с ноябрем индекс потребительских цен увеличился на 2,1 %. При этом, за отчетный период цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 3,6%, а цены на непродовольственные товары выросли на 0,4%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 0,2%.
Как сообщил специалист, в декабре 2012 года по сравнению с ноябрем во всех исследуемых городах страны потребительские цены увеличились на 1,2-2,6%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в Вагаршапате. В столице потребительские цены за месяц увеличились на 2,3%.