2012թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 2.1% գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 3.6%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը`0.4%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում սակագների հավելաճը կազմել է 0.2%: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը:
2012թ. հունվար-դեկտեմբերին հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների 0.3% միջին ամսական հավելաճ, ինչը 0.1 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածում գրանցված ցուցանիշից (0.4%):
2012թ. դեկտեմբերին 2011թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 103.2%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)`103.1%, ոչ պարենային ապրանքներինը`105.7%, ծառայությունների սակագներինը`102.1%, իսկ հունվար-դեկտեմբերին 2011թ. հունվար-դեկտեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 102.6%, 102.3, 104.6 և 102.1%:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2012թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 1.2-2.6% հավելաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է ք. Վաղարշապատում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 2.3%-ով:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը կներկայացնի գնագոյացման և գնաճի վերաբերյալ դեկտեմբեր ամսվա եւ տարվա տվյալները:

3,2% inflation rate was recorded in Armenia's consumer market in December 2012 compared to the same period of 2011.
During the reported period, prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 3,1%, non-foods’ prices increased by 5,7%, with 2,1% growth in tariffs for services posted, the head of Price Statistics and International Comparisons Division of RA National Statistical Service Gurgen Martirosyan told Dec 28 press conference.
In December 2012, the consumer prices increased by 2,1 % compared to November, prices for foodstuff (including alcoholic beverages and cigarettes) increased by 3,6%, non-foods’ prices increased by 0,4%, with 0,2% growth in tariffs for services posted,
Consumer prices decreased by 1,5-0.2% in June compared to May in all Armenian cities under study, while the highest index was registered in Yerevan.
Consumer prices increased by 1,2-2,6% in December 2012 compared to November in all Armenian cities under study, while the highest index was registered in Vagharshapat.