Այս օրերին հոլանդական Վեյկ ան Զեե քաղաքը պատրաստվում է ավանադական, թվով 75-րդ շախմատի փառատոնի բացմանը:
Մրցաշարի կազմակերպիչներից մեկը՝ Դոլֆ Վոսն ասել է, որ 76-րդ փառատոնը հաջոդ տարի հաստատ կկայանա: Իսկ կհավաքվեն արդյոք շախմատիստներն ու այդ մարզաձևի սիրահարները Վեյկ ան Զեեում 2015 թվականին արդեն լիովին կախված կլինի տնտեսական վիճակից, հայտնում է chess-news.ru-ն:
Փառատոնն այժմ լավագույն ժամանակները չի ապրում ֆինանսական խնդիրների պատճառով:
Հունվարի 12-ին տեղի կունենա առաջին տուրը, իսկ մրցաշարին մասնակցում են Լևոն Արոնյանը, Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա), Ֆաբիանո Կարուանան (Իտալիա), Սերգեյ Կարյակինը (Ռուսաստան), Վիշվանաթան Անանդը (Հնդկաստան), Հիկարու Նակամուրան (ԱՄՆ), Վան Հաոն (Չինաստան), Պետեր Լեկոն (Հունգարիա), Անիշ Գիրին (Հոլանդիա), Պենտալա Հարիկրիշնան (Հնդկաստան), Լյուկ Վան Վելին (Հոլանդիա), Իվան Սոկոլովը (Հոլանդիա), Էրվին Լ’Ամին (Հոլանդիա) և Հոու Յիֆանը (Չինաստան):

В эти дни голландский городок Вейк-ан-Зее готовится к открытию традиционного, 75-го по счету шахматного фестиваля.
Один из организаторов турнира Долф Вос сказал, что 76-й фестиваль в следующем году точно состоится. Съедутся ли шахматисты и любители в Вейк-ан-Зее в 2015-м – будет целиком и полностью зависеть от экономической ситуации, передает chess-news.ru.
Фестиваль сейчас переживает не лучшие времена. В частности, из-за финансовых проблем состав турнира "А" в этом году не столь впечатляющий в сравнении с несколькими предыдущими соревнованиями.
12 января состоится первый тур, а в турнире сыграют Левон Аронян, Магнус Карлсен, Фабиано Каруана, Вишванатан Ананд, Пентала Харикришна, Сергей Карякин, Хикару Накамура, Петер Леко, Ван Хао, Хоу Ифань, Аниш Гири, Люк ван Вели, Иван Соколов и Эрвин Л’Ами.