2012-ին «Շախտյորի» լավագույն ռմբարկու Հենրիխ Մխիթարյանը մարզումներին վերադառնալուց հետո նշել է, որ ձմեռային հանգիստն օգտակար է եղել թիմի համար: «Եվ մենք հույս ունենք շատ լավ աշխատել, որպեսզի խաղաշրջանի երկրորդ մասն անցկացնենք բարձր մակարդակով և հասնենք արդյունքի: Ինձ շատ թարմացած եմ զգում»,- Մխիթարյանի խոսքերը հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայքը:
Հայ կիսապաշտպանի խոսքով, նա թիմի բազա է ժամանել հունվարի 7-ին և արդեն հասցրել է ուժ հավաքել և պատրաստվել մարզումներին:
2012-ին Մխիթարյանը երկրորդ տարին շարունակ դարձել է Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստ. «Միշտ հաճելի է պարգև ստանալ, բայց դրա վրա չի կարելի կանգ առնել, առջևում դեռ շատ աշխատանք կա: Պետք է երկար ճանապարհ անցնել: Ես, իհարկե, շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր հավատացել են իմ ուժերին և ճանաչել լավագույնը»:

Лучший бомбардир “Шахтера” 2012 года Генрих Мхитарян после возвращения к тренировкам отметил, что зимний отдых пошел на пользу команде. “И мы надеемся работать очень хорошо, чтобы вторую часть сезона провести на высоком уровне и добиться результата. Чувствую себя очень свежим”,- слова Мхитаряна передает официальный сайт клуба.
По словам армянского полузащитника, на базу команды он приехал 7 января и уже успел набраться сил и подготовиться к тренировкам.
В 2012 году Мхитарян во второй год подряд стал лучшим футболистом Армении: “Всегда приятно получить награду, но на этом нельзя останавливаться – впереди еще очень много работы. Надо пройти длинную дорогу. А вообще, конечно, я благодарен тем, кто поверил в мои силы и признал лучшим”.