Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հունվարի 14-ին կներկայացնի 2013 թվականի իր առաջին համերգը: Արդեն երրորդ անգամ նույն բեմահարթակում նվագախմբի հետ հանդես կգա իտալացի աշխարհահռչակ ակորդիոնահար, բանդոնեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի հետ: Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալիք համերգի մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ մանրամասներ ներկայացրեցին հյուրն ու երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժորը:
«Աշխույժ մեղեդիներ են լինելու, ծրագիրը կազմելիս հաշվի ենք առել, թե ինչ կհետաքրքրի հենց հայ հանդիսատեսին, – ասաց Սերգեյ Սմբատյանը:
«Ես շատ եմ կարևորում հայ երիտասարդների հետ շփումը, բայց միայն այս առաջարկը կարողացա ընդունել, քանի որ խիտ գրաֆիկն ու զբաղվածությունս թույլ չտվեցին: Այս համերգից անմիջապես հետո պիտի մեկնեմ Համբուրգ, ապա Ջենովա: Հատուկ ծրագիր ենք մշակել, կներկայացնենք դեռևս պակաս հայտնի գործեր Աստոր Պիացոլայից` տանգոյի հետաքրքիր մշակումներ, նաև համաշխարհային պրեմիերա կլինի`Մարին Պալմերիի «Տարվա եղանակները» ստեղծագործությունը», -ասաց Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին:

Государственный молодежный оркестр Армении 14 января выступит с первым в 2013 году концертом. Уже во второй раз на одной сцене с оркестром выступит всемирно известный итальянский аккордеонист Марио Стефано Пиетродарки. О подробностях предстоящего в концертном зале “Арам Хачатурян” выступления 10 января, во время пресс-конференции сказали гость и главный дирижер оркестра.
“Прозвучат веселые мелодии, при составлении программы мы учли и то, какая именно музыка заинтересует эту публику”, – сказал Сергей Смбатян.
“Для меня очень важно общение с армянской молодежью, однако я смог принять лишь это предложение, поскольку у меня очень сжатый график. Сразу после этого концерта я вылечу в Гамбург, а затем в Дженову. Мы разработали специальную программу, мы представим пока малоизвестные произведения Астора Пьяццоллы, будет и мировая премьера произведения “Времена года” Мартина Палмери”, – сказал Марио Стефано Пиетродарки.