Հունվարի 12-21-ը Երևանում Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կկայանա Հայաստանի կանանց 68-րդ առաջնությունը: Այս տարի առաջնությանը մասնակցում են 10 շախմատիստուհիներ:
Մրցաշարից մեկ օր առաջ տեղի ունեցավ վիճակահանության պաշտոնական արարողությունը: Ըստ վիճակահանության կազմվեցին առաջին տուրի զույգերը: Առաջին տուրում Աննա Հայրապետյանը կմրցի Դիանա Մնացականյանի հետ, Եվգենիա Դոլուխանովայի մրցակիցը կլինի Լուսինե Կարապետյանը, իսկ Սիրանուշ Անդրեասյանինը` Նարինե Գասպարյանը:
Մարիաննա Գասպարյանն ուժերը կչափի Հասմիկ Ղամբարյանի հետ, Նաիրա Մովսիսյանը` Արմինե Բաբայանի հետ: Հայաստանի չեմպիոնն իրավունք կստանա մասնակցելու նաև 2014 թվականի առաջնությանը և Եվրոպայի այս տարվա առաջնությանը: Իսկ դրամական պարգևներ կստանան 1-4 տեղերը զբաղեցրածները:

68-ой женский чемпионат Армении по шахматам состоится в ереванском Доме шахмат им. Тиграна Петросяна с 12 по 21 января. В этом году в чемпионате примут участие 10 шахматисток.
За день до начала чемпионата состоялась официальная жеребьевка, согласно которой сформировались пары первого тура. В первом туре Анна Айрапетян встретится с Дианой Мнацаканян, соперницей Евгении Долухановой станет Лусине Карапетян, а против Сирануш Андреасян выступит Нарине Гаспарян. Марианна Гаспарян померится силами с Асмик Гамбарян, а Наира Мовсисян – с Армине Бабаян.
Чемпионка Армении получит право на участие в чемпионате 2014 года, а также в ЧЕ, который состоится в этом году. А денежные призы получат шахматистки, занявшие 1-4 места.