2012-ի տվյալներով Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում աճի տեմպերը հասել են շուրջ 10 տոկոսի: Այդ մասին Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ավարտին ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Դավթյանը: «2013-ին ակնկալում ենք 9,2 տոկոս աճ, այսինքն մենք կպահպանենք աճի առաջանցիկ տեմպերը` արձանագրված անցած տարի»,- հավելել է նա:
Միաժամանակ, նախարարը նշել է, որ առաջին անգամ անկախության տարիներին Հայաստանում 2012-ի արդյունքներով արդյունաբերական արտադրության ծավալը գերազանցել է 1 տրլն դրամ ցուցանիշը: «Մենք նպատակ ենք դրել երկրի ՀՆԱ-ում արդյունաբերության բաժինը հասցնել մինչև 20-21 տոկոսի»,- հայտարարել է նա: Այդ համատեքստում նախարարը նշել է, որ արդյունաբերության զարգացումը թույլ կտա հավասարակշռել երկրի տնտեսությունը և այն դարձնել «արտադրող և արտահանող»:
Հունվարի 14-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը:
Հիմնադրամի հիմնական խնդիրն է ֆինանսական, տեխնիկական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերել արդյունաբերական ձեռնարկություններին, մասնավորապես նրանց, որոնք արտահանման ուղղվածություն ունեն: Հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալն առաջին փուլում կկազմի 500 մլն դրամ, ընդ որում 300 մլն դրամը նախատեսված է պետբյուջեով:

14 Январь 2013 - 11:04 AMT
По итогам 2012 года темпы роста в сфере промышленности Армении достигли порядка 10%. Об этом по итогам заседания Совета попечителей новосозданного Фонда развития промышленности сказал министр экономики Армении, председатель Совета попечителей Фонда Тигран Давтян. «В 2013 году ожидаем рост на уровне 9,2%, то есть, мы сохраним опережающие темпы роста, зафиксированные в прошлом году», – добавил он.
Одновременно глава госведомства подчеркнул, что в первые, за годы независимости республики, в Армении по итогам 2012 года объем промпроизводства превысил показатель в 1 трлн. драмов. «Мы поставили цель довести долю промышленности в ВВП страны до 20-21%», – заявил он. В этом контексте министр отметил, что развитие промышленности позволит сбалансировать экономику страны и сделать ее «производящей и экпортирующей».
14 января в Министерстве экономики Армении прошло первое заседание попечителей Совета новосозданного Фонда развития промышленности.
Основная задача Фонда – оказать финансовое, техническое и организационное содействие промышленным предприятиям, в частности, тем, кто ориентирован на экспорт. Уставной капитал Фонда на первом этапе составит 500 млн драмов, причем, 300 млн драмов предусмотрено госбюджетом. Ответственным за управление и координацию деятельности Фонда назначено Минэко РА, а в состав Совета попечителей вошли представители госсектора в лице замминистров, а также представители частного сектора и общественных организаций.