2012-ի արդյունքներով Հայաստանում պետական գույքի մասնավորեցումից գոյացել է շուրջ 353 մլն դրամ` 2011-ի 366 մլն դրամ ցուցանիշի փոխարեն: Ինչպես հայտարարել է հունվարի 15-ին Երևանում մամլո ասուլիսում Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի վարչության պետ Արման Սահակյանը, ցուցանիշի անկումը պայմանավորված է 2012-ին 2011-ի համեմատ գործարքների թվի կրճատումով:
Միաժամանակ, պետական գույքի օտարումից մուտքերը կազմել են մոտ 807 մլն դրամ, պետական գույքի վարձակալությունից պետական բյուջե է մուտաքագրվել շուրջ 214 մլն դրամ, ինչն ավել է 2011-ի ցուցանիշից 13 տոկոսով:
2012-ին վարչության ենթակայության տակ է եղել 35 ընկերություն, որոնցից 23-ը` 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ, 4-ը` 50 տոկոսից 100 տոկոս և 8-ը` 50 տոկոսից պակաս:
Արման Սահակյանը հույս է հայտնել, որ արդեն 2013-ին լիազոր կառավարիչների ինստիտուտի ներմուծման փորձնական նախագիծը զգալի ֆինանսական արդյունքներ կտա: Նախագծի համաձայն, որն այժմ գործում է 4 կազմակերպություններում, կաշխատի վստահված անձ, ընտրված մրցույթի հիման վրա, որը կհետևի պետական գույքի արդյունավետ կառավարմանը:
2012-ին վարչությունն անցկացրել է պետական բնակելի ֆոնդի հաշվառում: Ինչպես հաղորդել է Սահակյանը, անցած տարի լուծվել է Ադրբեջանից բռնագաղթած և ՀՀ քաղաքացիություն ստացած 7 և տեղաբնակ 12 ընտանիքների զբաղեցրած հանրակացարանային տարածքների սեփականաշնորհման կամ նվիրատվության հարցը: Ընթացքի մեջ է ևս 11 ընտանիքի խնդիր:

По итогам 2012 года поступления от приватизации госимущества составили 353 млн драмов, против показателя в 366 млн драмов за 2011 год. Как пояснил на итоговой пресс-конференции 15 января в Ереване председатель Управления по управлению госимуществом Армении Арман Саакян, спад показателя обусловлен сокращением числа сделок в 2012 году по сравнению с 2011 годом.
Одновременно поступления от отчуждения госимущества составили 807 млн драмов, поступления от аренды госимущества в бюджет Армении за 2012 год составили 241 млн драмов, что большек показателя 2011 года на 13%.
В 2012 году в ведении Управления находилось 35 организаций, из которых 23 – со 100% госучастием, 4 – 50%-ым участием, а 8 – менее 50%-ым участием. В 2012 году к приватизации было представлено 9 компаний, из которых 3 – уже проданы, остальные же находятся на стадии организации процесса конкурса.
Арман Саакян также высказал надежду, что пилотный проект по внедрению института доверительных управляющих уже в 2013 году даст ощутимые финансовые результаты. По пилотному проекту, который сейчас действует в 4 организациях, будет работать доверительное лицо, выбранное на основе конкурса, которое будет следить за эффективностью управления госимуществом.
В 2012 году был проведен и учет в рамках Фонда госжилища. Как сообщил Саакян, в прошлом году был решен вопрос приватизации или дарственной общежития репатриированных из Азербайджана 7 семей, получивших гражданство, и 12 семей, проживающих в республике. В процесс разрешения находиться вопрос еще 11 семей.