Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության նախագահ Արման Սահակյանը երեկ հայտնել էր, որ Հայաստանում պլանավորում են կազմակերպել ավտոբուսների արտադրություն:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությանից հայտնում են, որ ավտոբուսների արտադրությունը կիրականացնի հնդկական Ashok Leyland կազմակերպությունը:
Որոշմամբ սահմանվել է, որ նշված գույքի տարեկան վարձավճարն առաջիկա 7 տարվա համար կազմում է 1 մլն դրամ, որն ուղղվելու է ՀՀ պետբյուջե։
Վարձակալը պարտավոր է վարձակալությամբ տրամադրված տարածքում ներկայացված գործարար ծրագրին համապատասխան կազմակերպել ավտոբուսների արտադրություն` 7 տարվա ընթացքում ներդնելով 7 մլն. ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Գործարանին անհրաժեշտ սարքավորումները և պահեստամասերը կներմուծվեն հնդկական կողմից, Հայաստանում կիրականացվի ավտոբուսների հավաքման ընթացքը։ Գործարանի գործարկման առաջին տարում նախատեսվում է արտադրել մինչև 200 ավտոբուս։

17 Январь 2013 - 09:06 AMT
На заседании правительства РА глава Управления по управлению госимуществом Арман Саакян сообщил, что в Армении планируется наладить выпуск автобусов. В Министерстве транспорта и связи РА сообщают, что производством автобусов займется индийская компания “Ashok Leyland”.
Постановлением утверждено, что годовая арендная плата за указанное имущество для ближайших 7 лет составляет 1 млн драмов, которые будет направлены в госбюджет РА.
Согласно решению, компания обязана осуществлять в течение семи лет инвестиции в размере 7 млн долларов.
Необходимое оборудование и запчасти будут поставляться индийской стороной, в Армении будет производиться сборка автобусов. В первый год работы завода планируется выпустить до 200 автобусов.