Հայաստանի Հանրապետության նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է հունվարի 18-21-ը Ծաղկաձորում անցկացվող Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահական խորհրդի նիստին: Նիստին մասնակցել են Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, ՖԻԴԵ-ի 23 անդամներ և աշխարհի մոտ 20 երկրների շախմատային ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ: Սերժ Սարգսյանը նիստում հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում նշել է, որ Հայաստանը արդեն տարիներ շարունակ աշխարհին ներկայանում է շախմատի հանդեպ իր մեծ սիրով ու նվիրումով: «Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադաներում և աշխարհի առաջնությունում Հայաստանին հաղթանակ պարգևած մեր թիմը բաղկացած է մեր երկրի իսկական աստղերից: Հայաստանում ֆուտբոլիստները ևս փորձում են իրենց համբավով հավասարվել շախմատիստներին: Մեր շախմատիստները օրինակ են ծառայում մեր երեխաներին, ովքեր այս իմաստուն խաղի հիմունքներին ծանոթանում են հանրակրթական դպրոցներում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահն արդյունավետ համագործակցության համար շնորհակալություն է հայտնել ՖԻԴԵ-ին, Կիրսան Իլյումժինովին և նախագահական խորհրդի բոլոր անդամներին:

Президент Армении, президент Шахматной федерации Армении Серж Саргсян 19 января принял участие в заседании президентского совета ФИДЕ, проходящего в Цахкадзоре с 18 по 21 января.
В заседании приняли участие президент Международной шахматной федерации Кирсан Илюмжинов, 23 члена ФИДЕ и представители шахматных федераций около 20 стран мира.
На заседании Саргсян выступил с приветственной речью, в которой отметил, что Армения уже долгие годы подряд являет миру свою большую любовь и преданность к шахматам.
“Наша команда, принесшая Армении победы в международных шахматных олимпиадах и первенствах мира, состоит из настоящих звезд нашей страны. Футболисты Армении также пытаются сравниться славой с нашими шахматистами. А наши шахматисты служат примером нашим детям, которые знакомятся с этой мудрой игрой уже в общеобразовательных школах”, – сказал Саргсян.
Президент Армении поблагодарил за плодотворное сотрудничество ФИДЕ, Кирсана Илюмжинова, а также всех членов президентского совета.