«Մոսֆիլմի» գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովն այսօր լրագրողների հետ հանդիպումը սկսեց քիչ առաջ նախագահից ստացած Պատվո շքանշան ցուցադրելով՝ հայ-ռուսական մշակութային կապերի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի, կինոարվեստի բնագավառում երկարամյա և բեղմնավոր գործունեության համար: Պատմեց, որ հանրապետության ղեկավարի հետ զրուցել են Արցախի, կինոարտադրության ոլորտում հայ-ռուսական գործակցության մասին:
«Ռուսական կինոարտադրության 60 տոկոսը հայերի ձեռքում է»,-կատակեց Շահնազարովն ու ավելացրեց. «Հայկական կինոյի ամենաիրական շուկան Ռուսաստանն է և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել: Հայաստանը փոքր երկիր է՝ փոքրաթիվ բնակչությամբ, իսկ կինոն շուկա է պահանջում: ԽՍՀՄ տարիներին այդ խնդիրը չկար»: Կարեն Շահնազարովը չբացառեց նաև Արցախի մասին ֆիլմ նկարահանելու հավանականությունը. «Կոնկրետ գաղափար չկա, բայց ժամանակ առ ժամանակ մտածում եմ դրա մասին, հնարավոր է՝ առաջիկայում աշխատեմ այդ ուղղությամբ»:
Իսկ մինչ այդ՝ վաղը «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի է ունենալու Շահնազարովի «Սպիտակ վագր» ֆիլմի հայաստանյան պրեմիերան: Ավելի ուշ այն ցուցադրվելու է նաև հեռուստատեսությամբ: Ֆիլմը ռազմական թեմայով է, բայց առանձնահատկությունն այդքանով չի սահմանափակվում:
«Ռազմական թեմայով կինո նկարելը իսկական արկած է, ծանր աշխատանք: Այլ բան է 4-5 դերասանով մի սենյակում նկարահանումը, մեկ այլ բան՝ միանգամից 40-50 տանկով տեսարանը:Ֆիզիկական մեծ աշխատանք է պահանջվել: Ինչքան մեծանում, այնքան հասկանում էի, որ դա պետք է անել հենց հիմա: Այս ֆիլմում ես ոչ թե ֆորմալ պրոդյուսեր եմ, ինչը հաճախ պատահում է, օրինակ, խնդրում են անունս լուսագրում գրել, այստեղ ես իսկական պրոդյուսերն եմ: Աշխատել եմ սկզբից մինչև վերջ»,-ասաց Շահնազարովը:
Նա նշեց, որ պատերազմներն անցնում են, նոր սերունդ է գալիս և այդ նոր սերունդը նոր մոտեցումներ է ունենում, որոնք հետաքրքիր են ու լավ կինոյի նոր գաղափար են դառնում:

Генеральный директор киноконцерна “Мосфильм” Карен Шахназаров 21 января в Ереване начал пресс-конференцию с демонстрации Ордена почета, недавно врученного ему президентом РА. Он рассказал, что беседовал с главой государства об Арцахе и об армяно-российском сотрудничестве в сфере кинопроизводства.
“60% российского кинопроизводства в руках армян”, – заметил Шахназаров. “Самым реальным рынком для армянского кино является Россия, и в этом направлении необходимо работать. Армения – небольшая страна с небольшим населением, а кино требует рынка. В годы СССР подобной проблемы не было”, – заметил он. “Нет конкретных идей, однако время от времени я задумываюсь над этим, и, возможно, в ближайшее время я начну работу в этом направлении и сниму фильм об Арцахе”.
Завтра в ереванском кинотеатре “Москва” состоится премьера фильма Карена Шахназарова “Белый тигр”.
Позднее он будет показан и по телевидению. Фильм на военную тематику. “Съемки фильма на военную тематику – это настоящее приключение, и в то же время тяжелая работа. Одно дело – снимать игру 4-5 актеров в каком-нибудь помещении, и совершенно другое – снимать сцену, где одновременно в кадре задействовано 40-50 танков.
Это потребовало огромной физической нагрузки. Чем я становлюсь старше, тем больше осознаю, что это необходимо сделать именно сейчас. Я являюсь не формальным, а фактическим продюсером данного фильма.
Над созданием этой картины я работал от начала до конца”, – сказал Карен Шахназаров.
Он отметил, что войны проходят, а новое поколение имеет свой новый подход к этим войнам, что приводит возникновению новых идей для интересного и хорошего кино.